REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Elementy fantastyczne w Weselu podbiły Google Trends. Maturalny wyciek?

Na Podlasiu o poranku Google Trends zanotowało nagły wzrost zainteresowania elementami fantastycznymi w „Weselu”. A taki był właśnie jeden z tematów dzisiejszej matury. Tak, to może być podejrzane. Ale najpierw trzeba zrozumieć jak działają Google Trends. 

Matura z języka polskiego do powtórki?
REKLAMA
747 interakcji
dołącz do dyskusji

Profil na Twitterze o nazwie Emocje w sieci jako pierwszy zwrócił uwagę na dość zaskakujący trend w zapytaniach do wyszukiwarki Google. Za pomocą usługi Trendy Google – a więc ogólnodostępnego narzędzia pozwalającego na sprawdzenie jak w danym czasie wykorzystywana jest Wyszukiwarka Google – można wyczytać, że o 7:00 rano chwilową popularność zyskała fraza wesele elementy fantastyczne. Co w tym dziwnego?

Wcześniej jej popularność w żaden sposób nie rosła. Zdarzyło się to tylko w jednym regionie – a konkretniej, w województwie podlaskim. No i tak się też składa, że był to jeden temat do wyboru na maturze pisemnej z języka polskiego. Najprostrza interpretacja nasuwa się sama: ktoś przekazał grupce maturzystów w województwie podlaskim pytania jeszcze przed egzaminem, ci za pomocą internetowych narzędzi zdążyli się nieuczciwie doszkolić – a wszystkie matury w efekcie trzeba będzie powtórzyć.

Sprawa jest podejrzana i wymaga zbadania. Jednak niczego nie dowodzi.

Po pierwsze możliwe jest najprostrze wytłumaczenie, jakim jest przypadek. Wchodzi też w rachubę to, że w województwie podlaskim znajduje się Centralna Komisja Egzaminacyjna, a jej pracownicy po poznaniu zawartości arkuszy maturalnych z ciekawości zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę.

matura język polski

Warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co właściwie przedstawiają wykresy Trendów Google. Miarą osi pionowej nie jest liczba zapytań, a liczba 100 nie oznacza stu wpisów do Wyszukiwarki Google. Cytując opis: liczby reprezentują poszczególne zainteresowania w wyszukiwaniu względem najwyższego punktu na wykresie. Wartość 100 oznacza najwyższą popularność hasła. Wartość 50 oznacza, że popularność hasła była dwukrotnie mniejsza. Wartość 0 wskazuje, że dla danego hasła nie ma wystarczających danych.

Innymi słowy wykres z Trendów Google może równie dobrze przedstawiać sytuację, w której dana fraza utrzymuje się na poziomie pięciu zapytań na godzinę. Gdy zapyta szósta odnotowywany jest nagły 20-procentowy wzrost.

REKLAMA
matura język polski

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną korelację. Powyższy wykres obejmuje zapytania w formie tytułów częstych na maturach lektur. Fraza wesele elementy fantastyczne zachowuje korelację z zapytaniami o Wesele i nieco dalszą z zapytaniami o inne lektury. Tak więc choć sprawa bez wątpienia wymaga uwagi i zbadania, na miejscu maturzystów spałbym spokojnie. Prawdopodobieństwo, że to faktycznie wyciek pytań maturalnych i powód do konieczności powtórzenia egzaminu, jest bardzo niewielkie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA