REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Na wycieczkę w kosmos, czy pod wodę? Jedna trwa kilka minut, a druga kilka godzin

Jeżeli jesteś bardzo bogatą osobą, która chciałaby wykorzystać swoje pieniądze do odwiedzenia miejsca, którego nikt z twoich znajomych jeszcze nie widział to masz dwie opcje: albo polecisz ponad sto kilometrów nad powierzchnię Ziemi, przekroczysz granicę kosmosu i zostaniesz astronautą, albo zanurzysz się głęboko pod powierzchnię wody. Paradoksalnie są to te dwie domeny, które dostępne są dla człowieka od stosunkowo niedawna i trzeba przyznać, że obie są niezwykle fascynujące.

26.04.2022
13:52
uboat-worx-nexus
REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że lot w kosmos jest mimo wszystko dużo bardziej niebezpieczny, dużo krótszy i oferuje nieco mniej niż zanurzenie się w świecie wody, w którym można przynajmniej obserwować bogactwo życia morskiego, które na co dzień całkowicie ignorujemy. Co więcej, wybierając się pod wodę zawsze spędzimy tam znacznie więcej czasu niż jedynie 10-12 minut, które spędzimy lecąc w kosmos rakietą Blue Shepard, czy samolotem SpaceShipTwo.

REKLAMA

Nexus - luksusowa łódź podwodna alternatywą dla lotu w kosmos

Holenderska firma o niezbyt fortunnej nazwie U-Boat Worx zaprezentowała właśnie swoją alternatywę dla ciasnej kabiny kapsuły kosmicznej - luksusową łódź podwodną NEXUS, która miłośników głębin morskich może w pełnym komforcie zabrać na głębokość nawet 200 metrów pod powierzchnią.

Jeden z wcześniejszych modeli firmy U-Boat Worx
REKLAMA

Konstrukcja łodzi jest tak pomyślana, aby zapewnić jak najbardziej nieograniczoną możliwość obserwowania morskiego otoczenia, siedząc w wygodnych, wyściełanych skórą, miękkich obrotowych fotelach kapitańskich. Na pokładzie łodzi znajduje się miejsce dla sześciu lub ośmiu takich podwodnych turystów oraz oczywiście dla pilota/kapitana. Panoramiczna, szklana powierzchnia kapsuły pasażerskiej pozwala pasażerom Nexusa cieszyć się niezakłóconym obrazem otoczenia z perspektywy własnego bąbla powietrza. Co więcej, ważąca 11-12 ton łódź, dla komfortu podróżujących nią zamożnych turystów, może poruszać się w dowolnym kierunku: w górę, w dół, do przodu, do tyłu, ale także na boki.

W przeciwieństwie do kapsuł kosmicznych, które spędzają w przestrzeni kosmicznej zazwyczaj po kilka minut naraz, Nexus może przebywać pod wodą do osiemnastu godzin. W takim czasie z pewnością każdy jest w stanie nasycić się swoją fascynacją podwodnym światem. Niestety producent nie podaje ceny Nexusa na swojej stronie internetowej, dlatego nie da się tak od razu ustalić, czy na taką łódź nas nie stać, czy nas bardzo nie stać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA