1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. RTV

LG rozwiązało największy problem telewizorów OLED. Kolory będą piękniejsze, a jasność wyższa

Jeżeli LG Display nie wciska w swoim oświadczeniu marketingowej ściemy, to producenci telewizorów LCD Mini LED mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. Panele OLED EX mają oferować szersze pokrycie barwne i istotnie wyższą jasność od dotychczas stosowanych.

telewizory oled ex

Telewizory OLED cieszą się dużym powodzeniem wśród entuzjastów. Oferują one kontrast na poziomie absolutnie nieosiągalnym dla innych rozwiązań - a jest to jeden z najbardziej kluczowych elementów składających się na jakość obrazu. Panele OLED cieszą się też wysokimi kątami widzenia i błyskawicznym czasem reakcji. Nie są jednak doskonałe.

Czytaj też:

Telewizory LCD/LED wyższej klasy oferują za to szersze pokrycie palety barwnej oraz wyższą jasność. W szczególności te najnowszej generacji, wykorzystujące podświetlenie Mini LED. OLED ma swoje unikalne zalety i sam jestem entuzjastą tej technologii. Od długiego czasu nie da się go już nazwać bezkonkurencyjnym.

LG Display z matrycami OLED EX. Wyższa jasność nawet o 30 proc. i lepsze kolory.

Jak zapewnia LG Display w wysłanej do mediów informacji prasowej, matryce OLED EX oferują jasność wyższą nawet o 30 proc. w porównaniu do konwencjonalnych matryc OLED. Na dziś telewizory OLED oferują szczytową jasność na poziomie około 600 nitów - w tym te z matrycami OLED Evo, które w teorii miały być jaśniejsze. Tymczasem telewizory LCD z Mini LED oferują szczytową jasność powyżej 2000 nitów.

OLED EX wykorzystują, jak informuje będąca monopolistą na rynku telewizyjnych matryc OLED firma LG Display, związki deuteru, dzięki czemu organiczne diody są w stanie emitować mocniejsze światło bez wpływu na ich żywotność. Co więcej, producent matryc zapewnia, że OLED EX mają znacznie sprawniejszy system sterowania organicznymi LED-ami, dzięki czemu zapewniają znacznie szersze pokrycie przestrzeni barwnej niż do tej pory. Dodatkowo, OLED EX mają być smuklejsze o 30 proc. i mieć jeszcze cieńsze ramki.

LG Display na dziś nie podaje informacji kiedy na rynku pojawią się pierwsze telewizory z tymi matrycami i czy będą droższe od tych wyposażonych w standardowe matryce OLED. Można być jednak pewnym, że jednym z pierwszych klientów będzie LG Electronics, producent telewizorów LG OLED.