REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jeden telefon i dwa Facebooki? Żaden problem! Android 12 z klonowaniem aplikacji

Android 12 już niedługo trafi do szerszej grupy odbiorców, a jedną z nowości ma być natywne klonowanie aplikacji. Co to daje i jak to działa? Wyjaśniamy.

19.10.2021
17:26
android-12-klonowanie-aplikacji-clone-app
REKLAMA

Użytkownicy smartfonów z Androidem od dawna narzekają na to, że nie mogą domyślnie instalować więcej niż jednej kopii tej samej aplikacji - i nic w tym dziwnego. Taka funkcja to sposób na to, by wygodnie korzystać z kilku kont w ramach jednej usługi (i nie chodzi wcale o to, że z jednego urządzenia chcą korzystać dwie osoby na zmianę, gdyż to rozwiązują akurat profile).

REKLAMA

Problem pojawia się dopiero w chwili, gdy z wielu kont na zmianę chce korzystać ta sama osoba. Tyle dobrego, że część deweloperów taką opcję w ostatnich latach zaimplementowało i pozwala teraz na zmianę profilu jednym kliknięciem, ale jeśli programista takiej funkcji nie zawarł, to użytkownik jest w… kropce. Jak jednak podaje XDA, w Androidzie 12 z pomocą przyjdzie mechanizm klonowania.

Android 12 i klonowanie aplikacji

Niektórzy producenci tacy jak Samsung, OnePlus i Xiaomi już wcześniej pozwalali na klonowanie programów w ramach nakładek, dzięki czemu dało się uruchomić obok siebie dwie instancje Facebooka i Pokemon GO (jeśli ktoś był gotów złamać regulaminy tych usług dotyczące zakładania wielu kont dla jednej osoby, rzecz jasna). Do tej pory nie było tej opcji bezpośrednio w Androidzie od Google'a. 

Android 12 pozwoli uruchomić na sprzętach tym systemem (o ile oczywiście producent nie zablokuje tego na poziomie nakładki) aż trzykrotnie tę samą aplikację za każdym razem z osobną pamięcią podręczną, ustawieniami, danymi logowania itp. Co ciekawe, tylko główny użytkownik urządzenia będzie mógł klonować programy - dodatkowe profile będą tutaj ograniczone.

REKLAMA

Warto przy tym dodać, że Android 12 jest już de facto gotowy, ale minie trochę czasu, zanim aktualizacja trafi na sprzęty sprzedawane z Androidem 11 lub wcześniejszym. Z kolei urządzenia, które prosto z pudełka będą oferowały Androida 12 (czy to w czystej wersji, czy to z nakładką) przyjdzie nam jeszcze poczekać jeszcze trochę czasu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA