REKLAMA

Największa sekwoja na świecie została owinięta folią. Generał Sherman mierzy się z ogniem

Kalifornijskie pożary zagrażają największym obecnie drzewom na świecie. Strażacy w pośpiechu zakładają na nie koce ognioodporne. Generał Sherman także będzie musiał zmierzyć się z ogniem.

18.09.2021 15.09
sekwoja
REKLAMA

Trwające od wielu miesięcy pożary lasów w Kalifornii zbliżają się do Parku Narodowego Sekwoi, w którym znajduje się największe (pod względem objętości) drzewo na świecie. Z tego też powodu strażacy aktualnie otaczają potężne drzewa foliami ognioodpornymi, które miałyby je uchronić przed ogniem. Wokół sekwoi w parku usunięto także niższą roślinność, która mogłaby tylko wspomagać rozprzestrzenianie się ognia.

REKLAMA

Wykorzystywane przez strażaków koce ognioodporne wykonane są z tego samego materiału, co folie wykorzystywane do zabezpieczania budynków, którym grożą pożary. Co więcej, sami strażacy wykorzystują takie folie aluminiowe do ochrony, jeżeli znajdą się w sytuacji, w której otoczy ich ogień.

Generał Sherman musi przetrwać

Nazwane na cześć Williama Tecumseha Shermana, generała w Wojnie Secesyjnej drzewo ma wysokość 84 metrów i średnicę 11 metrów u podstawy. Szacunki wskazują, że drzewo ma 2300-2700 lat.

REKLAMA

Pozostałe sekwoje stojące w parku także owijane są folią ochronną. Jak jednak zauważają w swoim poście służby National Park Service, w ubiegłym roku ofiarą płomieni padło około 10 000 sekwoi, z czego wiele miało ponad tysiąc lat.

Zachodzące na Ziemi zmiany klimatyczne każdego roku wywołują coraz poważniejsze pożary, nie tylko w Kalifornii, ale także w Grecji czy Turcji. Póki co chęci i zdecydowania do wprowadzania zmian, które miałyby zatrzymać postępujące zmiany klimatu nigdzie nie widać.

Zdjęcie główne: Mike Krejci z Pexels

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA