1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Telewizor OLED do oglądania sportu – oto wymarzony sprzęt kibica

Lokowanie produktu

Nikogo nie zaskakuje, że telewizory OLED są idealnym wyborem dla fanów sportu. Pozwólcie, że wyjaśnię na przykładzie LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery, dlaczego tak uważam.

23.07.2021
9:00
lg oled sport

Technologia OLED jeszcze niedawno wydawała się być zarezerwowana dla zamożnych entuzjastów. Jednak trwające od wielu lat, ciągłe inwestycje LG Display w rozwój procesów technologicznych sprawiły, że ta stała się dojrzała – zarówno pod względem dostępności i ceny, jak i możliwości technicznych.

Modele LG OLED C1 i G1 Gallery to telewizory 4K, które pracują w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, czyli wyświetlają obraz składający się z niemal 8,3 mln samoświecących pikseli. Daje to możliwość sterowania jasnością i kolorem każdego elementu składowego obrazu na poziomie nieosiągalnym dla konkurujących rozwiązań. Wybierając telewizor OLED jako najlepszy telewizor do sportu możemy być pewni obrazu o nieskończonym kontraście, a to dopiero początek listy atutów związanych z tą technologią.

Wyrazistość obrazu zapewniana przez telewizory OLED 4K przekłada się bezpośrednio na przyjemność z oglądania sportu. Nieważne czy mówimy o dostrzeżeniu piłki na rozmytej od deszczu murawie czy kropelkach potu na twarzach zmagających się ze sobą bokserów. Na telewizorze OLED zobaczymy każdy szczegół. Zwłaszcza że transmisje meczów w 4K stają się coraz powszechniejsze – w związku z Euro 2020 oraz igrzyskami olimpijskimi, Telewizja Polska uruchomiła nawet specjalny kanał z transmisją właśnie w tym standardzie.

 class="wp-image-1719153"

Sport to nie tylko obraz, ale i ruch. Co z tego, że nieruchome elementy na ekranie są wspaniałej jakości, skoro trudno dostrzec na nim pędzącą z prędkością 250 km/h piłkę tenisową po serwisie? Rozmycia i zniekształcania ruchu to problem wielu telewizorów. Inżynierowie LG znaleźli rozwiązanie tego problemu, decydując o wykorzystaniu w telewizorach najbardziej nowoczesnych rozwiązań, znanych dotąd z monitorów przeznaczonych dla graczy oraz sztucznej inteligencji . Dzięki temu kibice docenią mechanizmy odwzorowania ruchu w telewizorach LG OLED serii C1 oraz G1 Gallery.

Za płynność wyświetlania obrazu odpowiada 120-hercowa (odświeżająca się 120 razy na sekundę) matryca telewizorów LG OLED, wykorzystująca  technologię OLED Motion Pro, która dodaje niewidoczne dla ludzkiego oka czarne klatki oraz funkcję TruMotion, duplikującą klatki obrazu i dzięki temu podwyższająca ich liczbę w ciągu sekundy. Ludzkie oko nie zarejestruje przy tym nawet na chwilę statycznego obrazu, całkowicie zniwelowane jest też zjawisko smużenia. Obraz w ruchu na najnowszych modelach LG pozostanie więc niemal idealnie ostry.

Najnowsze telewizory LG wyposażone są w sprzętowo akcelerowane algorytmy sztucznej inteligencji, które bezbłędnie uzupełniają brakujące informacje o obrazie i dźwięku. Na tym mechanizmie fani sportu skorzystają w sposób szczególny – transmisje na żywo są zazwyczaj poddawane kompresji, co zmniejsza prawdopodobieństwo przerw w dostawie sygnału. Jednak systemy AI w telewizorach LG nie dopuszczają, by wspomniana kompresja przełożyła się na straty w jakości obrazu i dźwięku.

 class="wp-image-1719150"

Pozostańmy na chwilę przy temacie algorytmów sztucznej inteligencji – funkcja AI Picture Pro rozpoznaje na ekranie twarze i sylwetki osób. Rozróżnia też pierwszy plan i tło, przetwarzając każdy obiekt niezależnie, aby uzyskać bardziej przestrzenny efekt wizualny. Sztuczna inteligencja dopasowuje obraz i dźwięk do rodzaju oglądanych treści – w przypadku oglądania sportu możemy liczyć między innymi na nasycone, żywe kolory i dźwięk jak na stadionie. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu standardu Dolby Vision IQ, obraz wyświetlany na telewizorach LG też jest dostosowywany do warunków oświetleniowych panujących aktualnie w pomieszczeniu – wrażenia z oglądania transmisji na żywo z Tokio oglądane nawet w ciągu słonecznego dnia, pozostaną niezakłócone.

Z kolei Funkcja AI Sound Pro tworzy wirtualny dźwięk 5.1.2-kanałowy, zapewniający przekonujący efekt głębi. Dodatkowo, automatyczna regulacja głośności utrzymuje jej stały poziom – by przełączając się z telewizji do aplikacji streamingowej, nie dać się zaskoczyć hukiem z głośników.

To wszystko sprawia, że przy telewizorach LG w możemy w pełni dać się pochłonąć rozrywce.

LG OLED C1 i G1 Gallery są gotowe na techniczne nowinki dla kibiców.

Oba telewizory pracują pod kontrolą systemu operacyjnego webOS, który jest zgodny ze wszystkimi popularnymi usługami VOD dla kibiców. Poza rewelacyjnymi parametrami sprzętowymi, LG OLED są też gotowe na techniczne zmiany, jakie są spodziewane niebawem w transmisjach wydarzeń sportowych.

Telewizory LG OLED obsługują wszystkie wiodące standardy HDR, w tym Dolby Vision oraz dominujący w telewizyjnych transmisjach HLG. Są również wyposażone w system dźwięku Dolby Atmos – więc gdy dostawcy treści sportowych przestawią się na standard dźwięku dookólnego, użytkownicy LG OLED C1 i G1 Gallery od razu będą mogli z tego skorzystać.

Uwagę kibiców powinna zwrócić także funkcja Alertu Sportowego, która wyświetla na ekranie telewizora powiadomienia przed, w trakcie i po zakończeniu meczu – by przypomnieć o trwającej transmisji lub wyniku spotkania ulubionego zespołu podczas oglądania innego kanału lub korzystania z serwisu streamingowego.

Czy wiecie co jest najlepsze w LG OLED C1 i G1 Gallery? To idealne telewizory nie tylko dla kibica.

Jeśli szukamy telewizora z najlepszą jakością obrazu, to telewizory z serii G1 Gallery – dostępne w wersjach o przekątnych 77, 65 i 55 cali – będą bardzo dobrym wyborem. Wspomniane wcześniej atuty matrycy OLED mają przełożenie nie tylko na materiały sportowe, a na każdy rodzaj treści. Wszystkie modele LG OLED G1 Gallery zostały wyposażone w wyjątkowo jasną matrycę OLED evo.

Telewizor G1 Gallery to na dodatek nie lada ozdoba wnętrza. Powieszony na ścianie wygląda jak obraz. Uchwyt wbudowany w telewizor sprawia, że ekran niemal idealnie przylega do ściany. Można na nim wyświetlać obrazy z aplikacji Galeria, którą znajdziemy w menu telewizora. Dodatkowo w modelach z serii G1 Gallery jest możliwość wyboru formy sterowania funkcjami telewizora za pomocą głosu – z wykorzystaniem pilota Magic lub bez jego użycia.

Z kolei LG OLED C1 to bardziej uniwersalna i przystępna cenowo propozycja, która zachowuje niemal wszystkie wskazane wyżej w tekście atuty. To telewizor o klasycznej formie, dostępny w pięciu rozmiarach: 83, 77, 65, 55 i 48 cali.

*Tekst powstał przy współpracy z LG

Lokowanie produktu
Najnowsze