REKLAMA

Unia Europejska pozostaje niezłomna. Pestycydy firmy Bayer zakazane

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej podtrzymał w czwartek zakaz dotyczący używania trzech środków owadobójczych, które mają szkodliwy wpływ na pszczoły.

07.05.2021 17.09
Unia Europejska pozostaje niezłomna. Pestycydy firmy Bayer zakazane
REKLAMA

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił apelację firmy Bayer, w której firma domagała się uchylenia decyzji o zakazie stosowania środków owadobójczych, w tym dwóch jej produkcji. Trzy zakazane substancje to imidakloprid opracowany przez firmę Bayer CropScience, klotianidyna opracowana przez Takeda Chemical Industries i Bayer CropScience oraz tiametoksam firmy Syngenta.

REKLAMA

Neonikotynoidy kontra pszczoły

Sędziowie trybunału nie dali się jednak przekonać. Wszystkie trzy substancje należą do grupy neonikotynoidów, których stosowanie zostało w 2013 r. ograniczone decyzją Komisji Europejskiej ze względu na to, że środki te zagrażały pszczołom. W 2013 r. nie można ich było stosować na uprawach kukurydzy, rzepaku i niektórych zbóż.

Firma Bayer twierdzi, że jej pestycydy są bezpieczne dla pszczół

Dodatkowo Bayer zaznacza, że wszystkie trzy zakazane substancje stosowane są z powodzeniem w innych regionach świata i że wprowadzonych na terenie Unii ograniczeń nie da się uzasadnić na podstawie wniosków z istniejących badań naukowych. Co prawda zakaz ten uzasadniają badania z 2018 r. przeprowadzone przez Europejski Urząd ds Bezpieczeństwa Żywności, według których środki te mają bezpośredni związek z zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder).

REKLAMA

Z badań Europejskiego Urzędu ds Bezpieczeństwa Żywności wynika, że neonikotynoidy mają negatywny wpływ na ośrodek nerwowy pszczół, co przekłada się na kłopoty z ich orientacją w terenie oraz utrudnioną komunikacją z rojem. Pestycydy z tej grupy obniżają też odporność owadów, przez co są one o wiele bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wirusy, grzyby i pasożyty. Według mojej wiedzy firma Bayer nigdy nie próbowała podważyć tych wniosków, przeprowadzając na przykład swoje własne, niezależne badania nad omawianymi substancjami.

Pomimo zakazu, w latach 2013–2019 wydano 206 zezwoleń nadzwyczajnych na stosowanie tych substancji w UE. Audytorzy UE w zeszłym roku stwierdzili, że to stosowanie pestycydów, chociaż jest zgodne z prawem, jest również odpowiedzialne za straty pszczół miodnych. Aby chronić te owady, Komisja Europejska zaproponowała nowe cele polegające na zmniejszeniu stosowania wszystkich pestycydów chemicznych w UE o 50 proc. i ograniczeniu stosowania nawozów o 20 proc do 2030 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA