REKLAMA

Naukowcy stworzyli nowy, lżejszy izotop uranu. Może znaleźć zastosowanie w energetyce jądrowej

Uran to pierwiastek składający się z 92 protonów. Najpowszechniej występująca jego wersja ma w swoim jądrze dodatkowo 146 neutronów. Teraz naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk stworzyli znacznie lżejszy izotop tego pierwiastka.

20.04.2021 11.46
nowy lekki izotop uranu
REKLAMA

Nowy izotop pierwiastka posiada jedynie 122 neutrony, czyli aż 24 mniej niż podstawowy. 122 neutrony i 92 protony, czyli mamy do czynienia z izotopem uranu-214.

REKLAMA

Jak stworzyć nowy izotop pierwiastka?

Stworzenie nowego pierwiastka nie należało jednak do prostych zadań. W tym celu naukowcy pracujący pod kierownictwem Zhiyuana Zhanga z ChAN bombardowali próbki wolframu strumieniami wapnia i argonu. Gdy dochodziło do syntezy nowych atomów, były one wyodrębniane z próbki za pomocą specjalnego urządzenia magnetycznego (separatora).

Jak często dochodzi do powstania nowego izotopu? Badacze musieli zderzyć z próbką wolframu 1018 cząstek, aby doprowadzić do powstania i oddzielenia dwóch jąder uranu-214. Dla osób nieprzepadających za notacją wykładniczą 1018 to miliard miliardów. Do wytworzenia dwóch jąder trzeba było miliarda miliardów zderzeń.

Analiza eksperymentu pozwoliła także ustalić czas połowicznego rozpadu uranu-214. Wynosi on zaledwie 0,52 ms, a więc jest znacznie krótszy od wcześniej odkrytych izotopów uranu.

REKLAMA

Po co komu nowy izotop uranu?

Badacze przekonują, że ultralekka wersja uranu może w przyszłości stać się bardziej wydanym źródłem energii dla generatorów jądrowych. Jednocześnie krótszy okres rozpadu połowicznego uranu-214 sprawia, że gospodarka odpadami promieniotwórczymi będzie w jego przypadku skuteczniejsza, a sam pierwiastek będzie powodował mniej szkód w środowisku naturalnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA