REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik Perseverance poleciał na Marsa. Możesz sprawdzić, gdzie dokładnie teraz się znajduje

Po raz ostatni widzieliśmy łazik Perseverance 30 lipca 2020 r., kiedy niknął na niebie tuż po starcie w kierunku Czerwonej Planety. Teraz dzięki aplikacji Eyes on the Solar System, możesz w czasie rzeczywistym sprawdzać, gdzie aktualnie się znajduje.

24.08.2020
11:59
Łazik Perseverance poleciał na Marsa. Możesz sprawdzić, gdzie dokładnie teraz się znajduje
REKLAMA

Aplikacja Eyes on the Solar System dostarcza swoim użytkownikom te same dane o trajektorii sondy, jakie zespół nawigacyjny wykorzystuje do planowania manewrów sondy. Jeżeli chcesz śledzić lot łazika na Marsa, to właśnie ta aplikacja jest miejscem dla ciebie

- mówi Fernando Abilleira, menedżer projektu i nawigacji misji Mars 2020.
REKLAMA
 class="wp-image-1375222"
Sonda Mars 2020 na tle wewnętrznego rejonu Układu Słonecznego w aplikacji Eyes on the Solar System

Dzięki aplikacji nie tylko sprawdzisz odległość, jaka dzieli sondę od Marsa w danej chwili, ale możesz także obejrzeć obiekty Układu Słonecznego widziane z pokładu sondy, czy też zmierzyć prędkość względną między Marsem a Ziemią.

Najbardziej aktualny Mars tylko w Eyes on the Solar System

Zważając na to, ile sond aktualnie krąży wokół Marsa, ile badań na powierzchni wykonują łazik Curiosity czy lądownik InSight, nowe dane i zdjęcia z Czerwonej Planety spływają na Ziemię bezustannie. Można powiedzieć, że jeżeli nie widzieliście ostatnio Marsa za pomocą Eyes on the Solar System, to nie widzieliście Marsa w ogóle

- dodaje Jon Nelson, kierownik ds. technologii wizualizacji w JPL.
REKLAMA

Dziesiątki przycisków, opcji i kontrolek dostępnych w panelu Eyes on the Solar System umożliwiają ustawienie nie tylko tego co chcemy zobaczyć, ale też z jakiej odległości od sondy chcemy coś zobaczyć. Po wybraniu opcji widoku 3D, można rozejrzeć się po Układzie Słonecznym.

Warto tutaj zauważyć, że aplikacja nie skupia się jedynie na Marsie, a zawiera dane o całym układzie planetarnym, dzięki czemu możemy odwiedzić dowolną planetę. Analogicznie możemy także zmienić moment w przeszłości i przyszłości, w którym chcielibyśmy zobaczyć wygląd Układu Słonecznego. W tym celu do aplikacji wprowadzono dane zebrane przez NASA od 1950 roku. Przyszłość natomiast prognozowana jest do 2050 r.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA