REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Jak zresetować smartfon lub tablet? Poradnik krok po kroku

Czasem smartfony lub tablety przestają reagować na komendy albo zachowuje się inaczej, niż tego oczekujemy. Podpowiadamy jak zrobić tzw. miękki reset i jak wykonać twardy reset przywracający ustawienia fabryczne w urządzeniach z systemami Android i iOS.

08.10.2018
18:21
Jak zresetować smartfon lub tablet - poradnik krok po kroku
REKLAMA

Współczesne smartfony w większości przypadków nie sprawiają większych problemów. Może się jednak zdarzyć, że oprogramowanie odmówi posłuszeństwa w wyniku błędu lub problemu z konkretną aplikacją. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wykonać tzw. reset.

REKLAMA

Miękki reset urządzenia oznacza tak naprawdę zrestartowanie go. Twardy reset usuwa zaś dane użytkownika, a po takim procesie konieczne jest ponowne skonfigurowanie systemu lub przywrócenie danych z kopii zapasowej - dlatego jeśli jeszcze macie możliwość, to koniecznie taką kopię zróbcie.

Jak zresetować smartfon lub tablet?

Miękki reset - Android

W przypadku gdy smartfon lub tablet reaguje jeszcze na komendy, można wyłączyć go i włączyć ponownie (lub od razu zrestartować) w normalny sposób: poprzez przytrzymanie dłużej przycisku Power. W większości przypadków to załatwia sprawę, a urządzenie po takim restarcie zaczyna pracować normalnie.

Jeśli jednak telefon lub tablet nie reaguje w ogóle na komendy, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W urządzeniach z wymiennym akumulatorem można wtedy na chwilę usunąć ogniwo zasilające. Po jego ponownym włożeniu i uruchomieniu systemu wszystko powinno wrócić do normy.

W przypadku smartfonów bez wymiennego akumulatora należy w takiej sytuacji przytrzymać dłużej przycisk Power. Po około 10 sekundach telefon powinien zostać uruchomiony ponownie. Jeśli i to nie pomoże, możliwe, że będzie konieczny kontakt z serwisem producenta.

rynek smartfonow samsung apple huawei oppo xiaomi class="wp-image-582020"

Miękki reset - iOS (iPhone, iPad)

Sposób na ponowne uruchomienie iPhone’a różni się w zależności od modelu. W przypadku iPhone’a X dłuższe przytrzymanie przycisku power uruchamia asystenta głosowego Siri. Aby uruchomić ekran, który pozwala na wyłączenie telefonu, należy pięć razy wcisnąć przycisk power, albo przytrzymać dłużej przycisk Power i dowolny z przycisków głośności.

W przypadku starszych iPhone’ów oraz iPadów do ekranu pozwalającego na wyłączenie telefonu można dostać się poprzez przytrzymanie kilka sekund przycisku Power. Jeśli jednak np. przycisk Power jest niesprawny, a urządzenie nadal reaguje na komendy wydane przez ekran dotykowy, można przejść do menu Ustawienia, wejść w sekcję Ogólne i wybrać opcję Wyłącz.

Jest jeszcze jedna metoda na miękki reset telefonów i tabletów produkcji Apple’a, które w ogóle nie reagują na komendy. W przypadku iPadów i smartfonów starszych niż iPhone X można przytrzymać przez kilkanaście sekund jednocześnie przyciski Power i Home, co powinno doprowadzić do ponownego uruchomienia iOS-a. W przypadku iPhone’a X kombinacja to Power i Vol. Up lub Down.

Twardy reset - Android

jak zresetować smartfon android hard twardy reset class="wp-image-783424"

Uwaga! Twardy reset usuwa wszystkie dane z urządzenia.

W przypadku, gdy urządzenie źle działa lub szykujemy się do jego sprzedaży, warto przywrócić je do ustawień fabrycznych. Procedura w większości przypadków jest podobna, ale może wyglądać nieco inaczej w zależności od producenta i użytej przez niego nakładki na system Android. Zwykle tę opcję można jednak bardzo łatwo odszukać w ustawieniach.

Jeśli nie jest możliwe zrobienie resetu z poziomu ustawień, można spróbować wyłączyć telefon lub tablet, a podczas kolejnego uruchomienia przytrzymać przycisk Vol. Up lub Vol. Down po pojawieniu się na ekranie logo producenta podczas restartu. Powinno wprowadzić to sprzęt w specjalny tryb pozwalający na twardy reset (nazywany też factory reset, czyli przywrócenie do ustawień fabrycznych).

Android Androidowi nierówny.

Przed przystąpieniem do tej procedury warto jednak sprawdzić, jak wygląda ona konkretnie w przypadku urządzenia danego producenta. W większości przypadków działa to podobnie, ale może się zdarzyć, że firmy modyfikują menu pozwalające na twardy reset. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z działem pomocy technicznej.

W przypadku niektórych firm dostępne jest oprogramowanie na komputery, które pozwoli wymazać z niego dane po podłączeniu smartfona lub tabletu do komputera kablem USB. Pod żadnym pozorem nie powinno się jednak korzystać z takiego oprogramowania od jednej firmy w przypadku urządzeń od innego producenta.

Twardy reset - iOS (iPhone, iPad)

jak zresetować smartfon iphone ipad ios hard twardy reset class="wp-image-783421"

Uwaga! Twardy reset usuwa wszystkie dane z urządzenia.

W system iOS wbudowane zostało narzędzie, które pozwala na wyczyszczenie niektórych lub wszystkich danych z urządzenia. Aby je odszukać, trzeba otworzyć Ustawienia, przejść do sekcji Ogólne, a następnie wybrać opcję Wyzeruj. Dostępne są tam różne opcje:

REKLAMA
  • Wszystkie ustawienia - wymazuje ustawienia, ale zostawia dane użytkownika;
  • Wymaż zawartość i ustawienia - usuwa wszystkie dane z urządzenia;
  • Ustawienia sieciowe - resetuje ustawienia sieciowe (aczkolwiek może to skutkować usunięciem np. haseł Wi-Fi na innych urządzeniach przypisanych do tego samego konta iCloud).

Jeśli urządzenie nie reaguje na komendy, jest jeszcze jedna opcja. Można podłączyć telefon do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem iTunes. Po przejściu do ekranu pokazującego dane urządzenie należy wybrać opcję „Odtwórz”. iTunes pobierze wtedy obraz systemu z serwera Apple’a i wgra oprogramowanie od nowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA