REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Fortnite nareszcie wspiera graczy dobrych, nie graczy popularnych. Do gry właśnie trafił system rankingowy

Pamiętacie letnie turnieje Fortnite, które skompromitowały Epic Games jako organizatora? Jednym z dodatkowych zarzutów pod adresem producentów było to, że do uczestnictwa w imprezie zapraszało się graczy znanych, ale niekoniecznie graczy najlepszych. To nareszcie się zmieni, dzięki systemowi rankingowemu.

16.10.2018
15:20
Tryb rankingowy trafia do Fortnite. W końcu dowiemy się, kto naprawdę potrafi grać
REKLAMA
REKLAMA

Po czym poznać doświadczonego gracza w Fortnite? Na pewno nie po skórkach. W najpopularniejszej sieciowej strzelaninie świata przedmioty kosmetyczne można kupić za prawdziwą gotówkę, z kolei poziomy doświadczenia nie świadczą o ogólnych umiejętnościach. Prędzej o czasie spędzonym na serwerach. Do tego poziomy ulegają zresetowaniu z każdym nowym sezonem.

Dlatego tak trudno wywnioskować, jak dobry jest gracz, który właśnie nas wyeliminował. Pewne pole do interpretacji oferują zewnętrzne strony analizujące statystyki użytkowników. Epic Games ostrzega jednak, że te mają dostęp wyłącznie do skrawka wszystkich informacji. Do tego portale agregujące statystyki najczęściej robią to po prostu źle, z K/D Ratio nieprzystającym do rzeczywistości.

Epic Games chce się dowiedzieć, którzy gracze w Fortnite są naprawdę najlepsi.

Dlatego do gry właśnie trafił zupełnie nowy system rankingowy. Moduł z zakładki „Events" będzie działał jako oddzielny tryb wieloosobowy. Gracze będą w nim otrzymywać punkty za pokonanych przeciwników, końcową lokatę oraz czas, jaki zdołają przetrwać na wieloosobowej arenie. W skład modułu rankingowego będzie wchodzić kilka trybów rozgrywki, zmieniających się rotacyjnie w określonym czasie. Z poziomu głównego menu można z kolei podejrzeć dokładny turniejowy kalendarz.

 class="wp-image-821660"

Tryb rankingowy ma działać wyłącznie przez określony czas, trwający nie więcej niż kilka - kilkanaście dni. Po kilku pierwszych meczach silniejsi gracze będą łączeni z równymi sobie, z kolei gracze słabsi nie będą musieli się martwić nękaniem przez weteranów. Zasada jest prosta: im jesteś lepszy, tym trudniejszych przeciwników będziesz spotykał na swojej drodze i z tym większą punktacją zamkniesz mini-turniej.

Epic Games obiecuje nagrody za uczestnictwo w trybie rankingowym. Podczas jego trwania jest ustalany dokładny próg punktowy, po przekroczeniu którego gracze będą dostawać element kosmetyczny świadczący nie tylko o uczestnictwie w rozgrywkach punktowych, ale również jako-tako akceptowalnych umiejętnościach. Nieco podobnie działa to w Overwatchu. Tam uczestnicy rankingowych sezonów również otrzymują unikalne, ograniczone czasowo nagrody za udział w rozgrywkach.

Tryb rankingowy ma być wstępem do prawdziwych turniejów o wielką kasę.

Dotychczasowym turniejom Fortnite’a bliżej było do kanapowego spotkania starych znajomych niż prawdziwej rywalizacyjnej gry najlepszych z najlepszymi. Na imprezy byli zapraszani znani youtuberzy oraz streamerzy, którzy niekoniecznie wyróżniali się umiejętnościami. Większość z nich była bardzo utalentowana, lecz kilku sieciowych celebrytów znacząco odbiegało umiejętnościami od pozostałych. Frustrowało to fanów, którzy liczyli na niesamowite pojedynki w świecie gry, ale niekoniecznie zależało im na popisach przed kamerką internetową.

Tryb turniejowy ma rozwiązać ten problem. Epic Games może za jego pośrednictwem organizować równe, sprawiedliwe i obejmujące wszystkich zainteresowanych eliminacje. W ten sposób powstanie lista najlepszych graczy, którym można później wysłać indywidualne zaproszenia do ścisłych finałów. Zyskuje na tym cała społeczność. Weterani nie muszą ustępować miejsca celebrytom, a mniej doświadczeni gracze mogą liczyć na dodatkowe emocje wynikające z nowego trybu.

 class="wp-image-821657"

Jednocześnie Epic Games zachowuje politykę otwartości wobec wszystkich platform. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trybie turniejowym naprzeciwko siebie stanęli gracze komputerowi, konsolowi oraz mobilni. Twórcy gry podkreślają, że dzięki temu ich uwadze nie umknie żadna wschodząca gwiazda. No i chyba każdy chciałby zobaczyć widowisko, w którym gracz na smartfonie rozkłada rywali z myszkami i klawiaturami. To by było coś.

REKLAMA

Pierwsze okno trybu turniejowego w Fortnite jest dostępne od 16 do 21 października.

Podczas jego trwania gracze będą rywalizować podczas rozgrywek solo. Wiadomo już, że w kolejnym okienku rankingowym przypadającym na 23 - 25 października gracze będą grali dwójkami. Można więc wnioskować, że w listopadzie przyjdzie czas na pełne, czteroosobowe drużyny. Moduł rankingowy jest obecny na PC, PS4, XONE, Switchu, iOS oraz Androidzie. Jestem już po instalacji stosownej aktualizacji na konsoli Nintendo i muszę powiedzieć, że nie mogę się doczekać pierwszego starcia. Turniej rozpocznie się już za kilka godzin.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA