REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Tym robotem nie steruje się przy pomocy pilota, ale... myśli i gestów. Poznajcie Baxtera

Kojarzycie tę scenę z Raportu Mniejszości, w której Tom Cruise steruje komputerem za pomocą myśli i gestów? Naukowcom z MIT udało się zrobić bardzo podobny interfejs.

22.06.2018
19:38
dexter
REKLAMA
REKLAMA

Zapewne nie jest tak precyzyjny, jak jego filmowy pierwowzór, ale to kwestia dopracowania. Zaprezentowany prototyp już teraz robi spore wrażenie. Chociażby dlatego, że wszystkie wykorzystane w tym projekcie technologie są nam już znane od jakiegoś czasu. Baxter to po prostu genialne ich połączenie.

Baxter: robot sterowany myślami.

Jak to działa? Baxter to w zasadzie zaawansowane ramię robotyczne, sterowane przy pomocy myśli i gestów operatora. Do stworzenia takiego interfejsu wykorzystano czujniki EEG i EMG. Elektromiografia (EMG) odpowiada w tym przypadku za monitorowanie mięśni przedramienia i na tej podstawie interpretuje gesty, przekazywane do robota. Z kolei elektroencefalografia (EEG) wykorzystywana jest do monitorowania fal mózgowych operatora.

Połączenie to pozwoliło na uzyskanie niezwykle szybkiego i w zasadzie mało skomplikowanego interfejsu sterowania robotem. W praktyce ma to wyglądać tak, że dzięki takiemu połączeniu ludzki operator może na bieżąco korygować i zarządzać pracą robota. Na powyższym filmie możemy zobaczyć np. jak ludzki operator wybiera kolejność wiercenia otworów przez Baxtera. Nie jest to najbardziej spektakularne zastosowanie tego pomysłu w praktyce, ale pokazuje mniej więcej o co chodzi.

Taki interfejs przyda się tam, gdzie nie ma miejsca na błędy.

REKLAMA

Joseph DelPreto, jeden z naukowców, którzy stworzyli tego robota podkreśla, że tego rodzaju interfejs przyda się podczas wykonywania specjalistycznych robót. Takich, w których bardzo ważne jest to, aby ludzki operator był w stanie błyskawicznie skorygować błąd maszyny lub po prostu natychmiastowo przerwać jej działanie. Wyobraźcie sobie na przykład takie ramię robotyczne wykorzystywane do prac podwodnych na platformach wiertniczych.

Co więcej, operator takiego ramienia nie musi uczyć się żadnego wydawania komend za pomocą myśli. DelPreto podkreśla, że ich interfejs automatycznie dostosowuje się do fal mózgowych operatora, dzięki czemu sterowanie robotem jest błyskawiczne. Przynajmniej według ludzi, którzy go zaprojektowali. Więcej materiałów na temat Baxtera i jego interfejsu pojawi się zapewne po konferencji Robotics: Science and Systems, na której zostanie on zaprezentowany oficjalnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA