Biznes  / News

Nie widać końca tego szaleństwa. Bitcoin pobił kolejny rekord

Za jednego bitcoina trzeba już zapłacić ponad 7 tys. dol., czyli ok 25,5 tys. zł. Niebotyczne wzrosty przełożyły się także na kapitalizację najpopularniejszej kryptowaluty - to już 118 mld dol.!

Dziś w połowie dnia uśrednione notowania bitcoina podskoczyły w pobliże poziomu 7,2 tys. dol. Później kurs nieco spadł, ale cały czas trzyma się powyżej granicy 7 tys. dol.

bitcon

Wzrost kursu bitcoina przyspiesza. Kolejne rekordy padają coraz szybciej.

Jeszcze latem bitcoin potrzebował dwóch miesięcy, aby jego kurs wzrósł o tysiąc dolarów. Teraz to kwestia dwóch tygodni:

  • 6 tys. dol. - 21 października,
  • 5 tys. dol. - 12 października,
  • 4 tys. dol. - 12 sierpnia.

Skąd się biorą wzrosty bitcoina?

Przyczyny mogą być trzy. Po pierwsze i najważniejsze, jest to decyzja CME o wprowadzeniu kontraktów terminowych na bitcoina. CME to uznana na świecie platforma handlu instrumentami pochodnymi, która zauważyła wzrost popytu na kryptowaluty i chce umożliwić swoim klientom zakładanie się o ich wartość. Kontrakty na bitcoina maja zostać wprowadzone przed końcem roku. Już w 2018 roku na podobny krok ma się zdobyć inna amerykańska giełda – Chicago Board Options Exchange.

Po drugie, kryptowaluty stają się coraz popularniejszym środkiem inwestycji w startupy. Dla młodych firm jest to o wiele łatwiejsza droga niż pozyskiwanie kapitału od dużych inwestorów czy na giełdzie. Prywatni inwestorzy też mają skróconą i ułatwioną ścieżkę, choć to na ich barkach złożone jest sprawdzenie czy pomysł na biznes ma ręce i nogi. Najczęściej nie ma, więc tracą pieniądze.

W Polsce na pozyskanie kapitału w ten sposób zdecydował się m.in. Indahash i Golem.

Po trzecie, już w połowie miesiąca bitcoina czeka rozłam (hardfork). Górnicy i przedstawiciele biznesu, którzy bitcoina traktują przede wszystkim jako metodę płatności, chcą zwiększenia rozmiaru bloku z 1 do 2 MB (Segwit2x ).

Przeciwko temu opowiadają się zaś deweloperzy, którzy sądzą, że pozwoli to największym kopalniom na zgromadzenie w swoich rękach zbyt dużej siły wpływu na bitcoina. Tymczasem główną propozycją wartości kryptowaluty jest decentralizacja, czyli rozproszenie na wielu aktorów sieci.

Kupujący mogą więc liczyć, że w momencie rozłamu w ich portfelach wylądują zarówno bitcoiny, jak i altcoiny (alternatywna kryptowaluta powstała po rozłamie).

Segwit2x zostanie aktywowany wraz blokiem 494 784, więc zapewne 14 listopada.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst