Motoryzacja  / Artykuł

Przebij to: 49 zł za Pendolino z Katowic do Warszawy

232 interakcji
dołącz do dyskusji

Myślałem, że to tylko jakaś wakacyjna promocja na tańsze o 2/3 przejazdy Pendolino na trasie Katowice - Warszawa, którą robię przynajmniej raz w tygodniu. Ale nie, 10 sierpnia PKP wprowadziło nowy cennik dla tej linii, który obejmuje „zwiększoną pulę biletów za 49 zł”.

Dotychczas podróż Sosnowiec - Warszawa kosztowała mnie 149 zł w jedną stronę, czyli 298 zł w obie. Sporo. Można było kupić taniej bilet, nawet w cenie 49 zł, ale tylko wtedy, gdy zamawiało się znacznie, znacznie wcześniej (np. miesiąc przed terminem). Zważywszy na dynamiczny charakter moich biznesowych podróży do Warszawy, chyba nigdy nie udało mi się utrafić biletu na InterCity taniej niż 129 zł w jedną stronę.

Jakże się zdziwiłem, gdy moja ostatnia podróż do Warszawy we wtorek kosztowała mnie jedynie 2 x 49 zł. Okazuje się, że to nowa, stała oferta PKP. Jak czytam w informacji prasowej:

Tylko 49 zł za podróż na trasie Warszawa – Katowice. 10 sierpnia PKP Intercity wprowadziło atrakcyjną taryfę na pociągi Express InterCity oraz Express InterCity Premium (Pendolino). Ci, którym przysługują ulgi ustawowe zapłacą jeszcze mniej.

PKP Intercity zwiększyło pulę biletów za 49 zł na pociągi ekspresowe kursujące między Warszawą i Katowicami. W dni powszednie oferta obejmuje 9 połączeń ze stolicy Mazowsza na Śląsk i 7 powrotnych, w soboty odpowiednio 8 i 5 a w niedziele 9 i 6. Są z niej wyłączone pociągi międzynarodowe wracające
z zagranicy.

Dwa fakty zasługują w powyższym oświadczeniu na uwagę:

- zwiększona pula biletów za 49 zł

To zapewne oznacza, że tylko część biletów będzie dostępna w tej cenie. Co ciekawe, oba bilety we wtorek (tam i z powrotem) kupowałem w ostatniej chwili, więc istniało prawdopodobieństwo, że nie załapię się na promocję. Tymczasem kupiłem za 49 zł, a pociągi w obie strony były wypełnione w 80 proc.

- 49 zł to cena za bilet bez zniżek w drugiej klasie

Czyli studenci, którzy mają 50 proc. zniżkę zapłacą zaledwie 24,5 zł. Tanio, naprawdę tanio.

W ogóle w tym momencie PKP wyrasta na zdecydowanie najlepszą i najwygodniejszą opcję na podróż na newralgicznej trasie Katowice - Warszawa. Samochodem nie ma szans dojechać w cenie 100 zł w obie strony (nawet gdy się jedzie we dwoje), samolot raczej odpada, bo ani szybciej, ani taniej. Zostaje jedynie Polski Bus, ale tu czas przejazdu jest absurdalnie długi w porównaniu do 2:30h pociągu, no i komfort słaby.

I najważniejsze: Pendolino - tym pociągiem naprawdę przyjemnie się jeździ. Dużo miejsca, wygodne fotele, gniazdka z prądem dla każdego pasażera. Jeszcze gdyby T-Mobile nie ściemniał z darmowym Internetem dla podróżujących, to w ogóle byłoby miodzio.

Ale nie narzekam. Przynajmniej do czasu, aż PKP nie wyłączy tego nowego cennika.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst