REKLAMA

GTA V to idealna gra dla fotografów

O wielkim i rozbudowanym świecie GTA V napisano już wiele. Zauważyłem jednak, że mało kto zwraca uwagę na detal, który na mnie zrobił największe wrażenie. Mowa o możliwości robienia zdjęć w grze.

15.10.2013 07.00
GTA V to idealna gra dla fotografów
REKLAMA

W świecie GTA V można spędzić długie miesiące. Poza fabułą i zadaniami pobocznymi możemy np. słuchać radia, oglądać TV, a nawet przeglądać Internet i tracić czas na Lifeinvaderze, czyli odpowiedniku Facebooka w uniwersum Grand Theft Auto. Ba, możemy nawet udać się do kina na „ambitny” film (polecam „Capolavoro”).

REKLAMA
GTA V zdjecia 10

Każda z tych aktywności to nie zwykły dodatek, tylko długie godziny materiałów czekających na odkrycie. I to całkiem niezłych materiałów, ociekających satyrą na właściwie każdy element współczesnej popkultury.

W tej satyrze nie mogło zabraknąć wszechobecnej fotografii mobilnej. Każdy z trzech bohaterów GTA V (a także czwarty bohater - postać z GTA Online) ma na swoim smartfonie aplikację Snapmatic. I za jej pomocą faktycznie można robić zdjęcia w grze!

GTA V zdjecia 1

Podczas gry często łapałem się na tym, że widząc ładny widoczek zatrzymywałem się, żeby go sfotografować. Ot, zboczenie zawodowe. :) Dokładnie jak w życiu. Świat gry jest ogromny. Widzimy żyjące miasto i okoliczne tereny, zmieniające się pory dnia i warunki atmosferyczne, ludzi, samochody i w końcu typowe, codzienne sytuacje przeciętnych mieszkańców miasta. Jakby tego było mało, możemy zobaczyć cały teren także z perspektywy ptaka, a jeśli komuś brakuje wrażeń, to jest jeszcze ogromny, zupełnie nowy, podwodny świat.

GTA V zdjecia 7
GTA V zdjecia 8

Byłoby wielką szkodą, gdyby taki potencjał po prostu się zmarnował. Dlatego właśnie Rockstar dodał do gry możliwość wykonywania zdjęć smartfonem. Zdjęcia zapisują się w Internecie (tym prawdziwym, nie „growym”), na stronie Social Club. Najlepsze jest to, że po grze można przeglądać także zdjęcia innych graczy. I wiecie co? Niektóre są naprawdę dobre!

Ciekawe jest obserwowanie co fotografują gracze. Jest dokładnie tak jak w życiu - większość zdjęć przedstawia "odpicowane" auta i młode dziewczyny na plaży. Niektórzy szukają jednak bardziej ambitnych kadrów, uskuteczniając na przykład fotografię uliczną. Dochodzi do tego, że są osoby, które tworzą fotobloga ze zdjęć zrobionych w grze. Takim przykładem jest np. Street Photography V.

GTA V zdjecia 4
GTA V zdjecia 2

Ktoś powie – przecież to bez sensu, nie lepiej fotografować w prawdziwym życiu? Oczywiście, że lepiej! Jeśli jednak jest możliwość robienia zdjęć w grze, czemu z niej nie skorzystać? Jest to w końcu symulacja miasta (życia?), więc fotografowanie jest dla niektórych ważnym elementem.

Mimo, że w grze nie mamy żadnej możliwości zmieniania parametrów ekspozycji, czas poświęcony na robienie zdjęć w GTA nie jest tak do końca stracony. W grze, tak samo jak w życiu, można szkolić się w dostrzeganiu kadrów, łapaniu momentów i szukaniu idealnego światła.

GTA V zdjecia 6
REKLAMA

GTA V ma także tę zaletę, że w grze naprawdę ma się aparat zawsze przy sobie. :)

Zdjęcia zamieszczone w tekście zrobiłem osobiście.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA