REKLAMA

Wielka promocja na laptopy GeForce RTX ze wsparciem AI. Co potrafi sztuczna inteligencja na laptopie?

Lokowanie produktu: MediaExpert

W sklepie MediaExpert rozpoczęła się wielka wyprzedaż laptopów z układami GeForce RTX wspartymi rdzeniami sztucznej inteligencji. Warto wiedzieć co potrafi AI na takim laptopie, zwłaszcza w okresie powrotu uczniów do szkół.

Wielka promocja na laptopy GeForce RTX ze wsparciem AI. Co potrafi sztuczna inteligencja na laptopie?
REKLAMA

To niesamowite, jak w ciągu kilkunastu miesięcy zmieniło się postrzeganie wydajnych kart graficznych. Dawniej GPU były utożsamiane przede wszystkim z graniem. W dalszej kolejności wiązaliśmy je z pracą kreatywną, zwłaszcza edycją foto i wideo oraz z grafiką 3D. Ten obraz drastycznie się jednak zmienił. Dzisiaj dobre GPU jest bramą do niesamowitych możliwości sztucznej inteligencji, uruchamianej bezpośrednio na naszym urządzeniu, nawet bez dostępu do Internetu. NVIDIA rozwija tę technologię nieprzerwanie od 2019 roku, wraz z premierą kart GeForce RTX z serii 20.

Współcześnie karty GeForce RTX stanowią bramę do możliwości lokalnej AI, uruchamianej bezpośrednio na laptopie.

To zasługa rdzeni Tensor w kartach graficznych NVIDIA, dedykowanych wyłącznie to zadań związanych z uczeniem maszynowym oraz sieciami neuronowymi. Właśnie te rdzenie biorą na siebie zróżnicowane zadania związane ze sztuczną inteligencją, wyspecjalizowane w realizacji wielu prostych obliczeń w tym samym czasie.

Dzięki rdzeniom Tensor znajdującym się bezpośrednio we wszystkich kartach graficznych GeForce RTX, ich użytkownicy mogą korzystać ze sztucznej inteligencji bez dostępu do sieci, z wykorzystaniem lokalnych modeli AI. Te nie są co prawda tak zaawansowane jak chmurowy GPT-4, ale cechują się wysokim stopniem specjalizacji, istniejąc by wykonywać konkretne zadania, bezpośrednio na urządzeniu. Warto dodać, że sam GPT-4 także korzysta z układów firmy Nvidia z rdzeniami Tensor, w wersji dedykowanej rozwiązaniom serwerowym.

Lokalne modele AI sprawiają, że zmienia się sposób w jaki patrzymy na karty graficzne. Już nie tylko w kontekście gier wideo, ale także asystentów AI, czatbotów, narzędzi SI w programach kreatywnych oraz generatorów dźwięku i obrazu. Dysponując wydajną kartą graficzną jednocześnie dysponujemy wydajną AI, która będzie w stanie wykonać za nas wiele zadań, bez dostępu do Internetu. Przykłady? Proszę bardzo!

Popularne programy graficzne są znacznie lepsze z AI, także bez wsparcia chmury.

Pakiet Adobe składający się z takich programów jak Photoshop czy Lightroom korzysta z globalnego modelu AI i platformy Firefly, tworząc prawdziwe cuda w obszarze generowania treści. Jednak nawet bez dostępu do Internetu aplikacje Adobe oferują kilka rewelacyjnych funkcji wykorzystujących lokalne SI, bezpośrednio na twoim laptopie.

Moim ulubionym narzędziem tego typu jest redukcja szumów AI w Lightroomie. Jeden klik i niepożądane efekty na zdjęciu zostają drastycznie złagodzone. Użytkownik sam reguluje stopień wygładzania, a efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Od kilku miesięcy to mój absolutny must-have gdy wykonuję zdjęcia sprzętów do recenzji dla Spider’s Web.

Bardzo często korzystam też z inteligentnego zaznaczania kształtów wspartego AI w Lightroomie. Dzięki temu narzędziu klikam na wskazaną zabawkę, drzewo czy człowieka, a sztuczna inteligencja z dużą dokładnością rozpoznaje wszystkie kontury, wliczając w to drobne liście czy włosy na głowie. Dawniej dokładne wycięcie cyfrowego obiektu trwało minuty. Teraz to sekunda. Nawet mniej.

Inne przykłady wykorzystania rdzeni Tensor w karcie GeForce RTX w pakiecie Adobe, z udziałem lokalnych modeli AI i bez wsparcia chmury, to m.in:

  • usuwanie obiektów w Photoshopie
  • generowanie wektorów w Illustratorze
  • Magic Mask w DaVinci
  • SpeedWarp w DaVinci
  • automatyczne kadrowanie w Premiere
  • wykrywanie sceny w Premiere

Dzięki rdzeniom Tensor oraz kartom GeForce RTX graficy, fotografowie, malarze oraz inni twórcy kreatywni oszczędzają wiele czasu, mogąc skupić się na kreatywnej stronie swojej pracy, podczas gdy sztuczna inteligencja wykonuje mozolne i odtwórcze zadania, jak redukcja szumów czy kadrowanie.

Coś z niczego - sztuczna inteligencja w kartach GeForceRTX tworzy dźwięk, obraz i wideo bezpośrednio na laptopie.

Generatywne modele AI wcale nie muszą korzystać z chmury i serwerów by być skuteczne. Pokazuje to wiele narzędzi lokalnych, z moim ulubionym w pełni darmowym NMKD Stable Diffusion na czele. Rozwiązanie instalujemy jakzwykły program, uruchamiamy, wpisujemy polecenie i gotowe - AI generuje grafikę bez dostępu do Internetu, bezpośrednio na moim laptopie. Do tego w zaledwie kilka sekund, wykorzystując kartę GeForce RTX.

NMKD Stable Diffusion

Innym ciekawym programem tego typu jest NVIDIA Canvas. Program zamienia bazgroły użytkownika w piękne obrazy, interpretując nasze bohomazy. Dzięki Canvas jesteś w stanie połączyć odtwórczość sztucznej inteligencji z unikalnym kreatywnym pierwiastkiem człowieka, wspólnie tworząc niepowtarzalne grafiki. Wszystko to bez dostępu do Internetu i bez wsparcia globalnych modeli AI.

Niesamowite jest to, że stworzenie obrazka w wysokiej rozdzielczości, na bazie złożonego polecenia, trwa na laptopie z RTX 40 zaledwie kilka sekund. Najlepiej pokazuje to jak wydajne mogą być lokalne modele AI i jak wielka, świetlana jest przed nimi przyszłość. Jest tylko kwestią czasu, kiedy podobny przełom dokona się w lokalnych generatywnych modelach odpowiedzialnych za wideo.

Home office i transmisje na żywo pod kontrolą. AI robi cuda z naszą kamerą oraz mikrofonem.

Jestem pod nieustannym wrażeniem tego jak program NVIDIA Broadcast rozprawia się z pogłosem typowego mieszkania. Chociaż korzystam z wbudowanego mikrofonu w laptopie, brzmię jakbym nadawał z profesjonalnego studia nagraniowego. Efekt jest rewelacyjny. Broadcast eliminuje także dźwiękowe szumy tła, dzięki czemu lepiej nas słychać.

Rozwiązanie firmy NVIDIA wykorzystuje rdzenie Tensor także do ulepszania nadawanego przez nas obrazu z kamerki. Dzięki Broadcast obiektyw podąża za naszą twarzą kiedy zmieniamy położenie, a także rozmazuje tło oraz redukuje wizualne szumy podczas transmisji w kiepskim oświetleniu. Sztuczna inteligencja robi też cuda z naszymi oczami. Funkcja śledzenia wzroku (w wersji beta) sprawia, iż nasi rozmówcy widzą, że patrzymy prosto na nich, nawet kiedy czytamy z kartki.

Co niezwykle istotne, narzędzie NVIDIA Brodacast można zintegrować z każdym popularnym programem do wideorozmów oraz nadawania na żywo. Teams, Discord, Zoom - praca czy rozrywka, sztuczna inteligencja wspiera nas zawsze, dbając abyśmy prezentowali się i brzmieli jak najlepiej. Nieocenione narzędzie, zwłaszcza w czasach homeoffice.

A gdyby tak mieć własnego ChataGPT, tylko dla siebie, bez wymogu dostępu do Internetu?

Wydajne karty graficzne GeForce RTX umożliwiają uruchamianie modeli AI lokalnie, bez wsparcia chmury oraz dedykowanych serwerów. Tyczy się to także czatbotów oraz asystentów SI, które możemy zainstalować bezpośrednio na naszym komputerze stacjonarnym bądź laptopie. Jednym z popularnych rozwiązań tego typu jest ChatRTX.

ChatRTX nie potrzebuje do działania Internetu, skupia się bowiem na zawartości naszego laptopa. Asystent odnajduje, agreguje i przetwarza pliki we wskazanych folderach, aby później służyć nam pomocą. Przykładowo, wybierając folder z umowami dla pracowników, możemy go poprosić o wykaz wszystkich faktur zrealizowanych przez Jana Kowalskiego. Wskazując folder w naszymi tekstami, możemy poprosić by sprawdził jakich imion najczęściej używamy w naszych opowieściach. ChatRTX odnajduje także pliki i odpowiada na pytania.

AI w grach to nie tylko DLSS. W ostatnich latach pojawiła się masa niesamowitych narzędzi.

Nieustannie uważam, że DLSS to najlepszy wynalazek stworzony z myślą o komputerowych graczach z ostatnich 5-6 lat. Dzięki DLSS możemy grać w tak zasobożerne produkcje jak Cyberpunk 2077 na słabszych urządzeniach, otrzymując stabilne 60 klatek na sekundę, przy nieznacznej redukcji jakości obrazu. Kapitalna sprawa, kompletnie zmieniająca sposób w jaki podchodzimy do wymagań sprzętowych. Rola SI w grach nie kończy się jednak na renderowaniu DLSS.

Dzięki rdzeniom Tensor możemy stosować technologię upscalingu także do promieni świetlnych śledzonych w czasie rzeczywistym, niezwykle zasobożernych dla GPU. Dzięki takim promieniom oświetlenie w grze staje się bardziej naturalne i rzeczywiste, ale kosztem odczuwalnego spadku wydajności. NVIDIA rozwiązuje ten problem przy pomocy technologii RTX path tracing, zwiększającą płynność gry z zachowaniem promieni RT widocznych na ekranie.

Na mnie - osobie, która przyłożyła rękę do powstania kilku gier - duże wrażenie robi RTX Remix. To platforma modyfikacji wsparta SI, która umożliwia wyodrębnianie zawartości z danej gry, a następnie ulepszanie jej przy pomocy narzędzi AI, dodając takie rozwiązania jak nowe tekstury w wyższej rozdzielczości, dodatkowe właściwości materiałów, ray tracing czy nawet wsparcie dla DLSS. Absolutna bomba!

Z okazji powrotu do szkół ruszyła wielka promocja na laptopy z kartami GeForce RTX wspartymi AI

Sieć sklepów MediaExpert przygotowała promocję, w której wyposażone w wydajne układy RTX można nabyć znacznie taniej. To idealna okazja do zakupu nowego sprzętu dla ucznia lub studenta, w kontekście zbliżającego się nowego roku szkolnego lub nowego semestru. Dzięki rabatom urządzenia można kupić taniej o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od konfiguracji.

Wszystkie promocyjne laptopy z kartami GeForce RTX wspartymi sztuczną inteligencją znajdziecie w tym miejscu.

REKLAMA
Lokowanie produktu: MediaExpert
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
Advertisement