REKLAMA

Mówią, w jakim mieście jest najszybszy internet mobilny. Prędkości wystrzeliły

Speedtest podsumował internet mobilny w Polsce. Podano miasta, w których mieszkańcy mogą liczyć na najszybsze połączenie. Prędkości w ostatnich miesiącach wystrzeliły w górę.

06.05.2024 19.23
Mówią w jakim mieście jest najszybszy internet mobilny. Prędkości wystrzeliły
REKLAMA

Dane obejmują miniony pierwszy kwartał 2024 r. Jak wiadomo, na początku roku większość operatorów uruchomiła 5G w paśmie C. Efekty są widoczne na najróżniejszych porównaniach. Na nowym zestawieniu Speedtest jednak skupia się wyłącznie na średnich prędkościach.

REKLAMA

Zmierzyli prędkości internetu w dużych miastach w Polsce. Pobieranie wystrzeliło

Z nowego raportu Speedtest wynika, że zdecydowanie najszybszy internet w telefonie mogą spotkać mieszkańcy Krakowa. Średnia prędkość pobierania internetu mobilnego 5G w pierwszym kwartale 2024 to aż 289 Mb/s.

Wystarczy spojrzeć na dane z poprzedniego, ostatniego kwartału 2023 r., gdzie prędkość ta była dużo niższa - 77 Mb/s. To ogromna różnica – mowa o ponad 200 Mb/s, które realnie przekładają się na doświadczenia z korzystania z internetu w telefonie.

W Krakowie, nawet na szczególnie turystycznym rynku można było spotkać problemy z jakością (m.in. ze względu na potężne obciążenia stacji bazowych), ponieważ problematyczne było budowanie nowych nadajników. ednak teraz w wielu sieciach można zauważyć realną poprawę. Oczywiście, prędkość internetu wciąż zależy od konkretnego miejsca, w którym przeprowadzane są testy, ale średnia wartość wzrosła prawie czterokrotnie.

Jeśli chodzi o inne miasta, to poprawa jest również widoczna – w Katowicach średnia prędkość pobierania 5G wynosi 278 Mb/s, gdzie jeszcze w czwartym kwartale 2023 było to 93 Mb/s. Dużą różnicę zobaczą mieszkańcy Poznania – 262 Mb/s (było 94 Mb/s), Warszawy – 260 Mb/s (było 81 Mb/s), Gdańska – 258 Mb/s (dawne 77 Mb/s), Wrocławia – 248 Mb/s (było 83 Mb/s), Lublina – 240 Mb/s (było 91 Mb/s) czy Łodzi – 237 Mb/s (było 96 Mb/s). Prędkości 5G wzrosły także w miastach, gdzie liczba stacji bazowych działających w paśmie C nie jest taka duża – m.in. w Białymstoku czy Szczecinie.

Warto jednak zaznaczyć, że nowa technologia 5G w paśmie C ulepszyła też prędkość wysyłania. Na pierwszym miejscu jest Wrocław – 46 Mb/s (było 33 Mb/s), na drugim Kraków – 42 Mb/s, natomiast podium zamyka Lublin z prędkością 40 Mb/s. W innych miastach różnice są mniejsze lub większe – od kilku Mb/s aż do kilkunastu.

Co natomiast z ogólnym internetem mobilnym we wszystkich technologiach 5G, 4G, 3G? W tym aspekcie wygrywają Katowice – Speedtest zbadał, że tam mieszkańcy mogą liczyć na średnią prędkość 142 Mb/s, na drugim miejscu jest Olsztyn (137 Mb/s), a trzecim Warszawa – 135 Mb/s. Różnice prędkości między pierwszym kwartałem 2024 a czwartym 2023 są 2- a nawet 3-krotne. Oby prędkości tylko coraz bardziej rosły.

REKLAMA

Więcej o 5G i sieciach komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA