REKLAMA

Już nie stracisz zasięgu. 5G dostępne w istotnym punkcie w Warszawie

W najdłuższym tunelu drogowym w Polsce wreszcie uruchomiono 5G. Operatorzy się zmówili i dostarczają wszystkim klientom zasięg superszybkiego internetu.

08.04.2024 19.21
varso tower
REKLAMA

W tunelu pod Ursynowem na południowej obwodnicy Warszawy dziś uruchomiono stacje bazowe, które oferują wspólny system antenowy "wielkiej czwórki" operatorów. Rzecznik Orange tłumaczy, że proces rozpoczął się już w 2016 r. – długo przed powstaniem tunelu. Starania trwały długimi latami.

REKLAMA

Tunel Ursynów już z zasięgiem komórkowym. Jest 5G dla przejeżdżających

Stacje bazowe oferują zasięg wszystkich największych operatorów w Polsce: Plus, Play, Orange i T-Mobile. Klienci mogą cieszyć się zasięgiem komórkowym w technologiach 2G, 3G, 4G oraz 5G. Dzięki czemu w mierzącym 2,3 km tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pojawił się niezakłócony zasięg telefonii komórkowej – będzie nie tylko bezpiecznej, ale też wygodniej.

Wojciech Jabczyński podaje, że pierwsza korespondencja w tej sprawie ruszyła już w 2016 r., a pozwolenie na wejście z inwestycją trwało od 2020 (tunel działa od końca 2021). Play w komunikacie pisze, że faktyczne prace rozpoczęły się w 2023 r., ale tak jak możemy się spodziewać, operatorzy musieli otrzymać niezbędne pozwolenia – co trwało zdecydowanie najdłużej. Same prace budowalne były kwestią kilku tygodni, gdzie Play przeprowadzał je w nocy – blokowano wtedy jeden pas, aby jak najmniej wpływać na płynność ruchu w tunelu pod Ursynowem.

Play tłumaczy, że w związku z "tunelowymi" realiami musiał zastosować tzw. cieknący kabel, który pełni bardzo długiej anteny zbierającej i emitującej sygnał komórkowy na całej długości – tak, aby nie było martwych punktów, które mogłyby wpłynąć na jakość połączenia. Oprócz tego przy wjeździe i wyjeździe tunelu zainstalowano tradycyjny anteny, aby zapewnić ciągłość sieci podczas opuszczania i wjeżdżania.

Cieszę się, że po ciężkiej pracy całego zespołu Play udało się uruchomić zasięg w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem. To wyjątkowa inwestycja, ponieważ wymagała od nas podejścia odpowiadającego potrzebom najdłuższego tunelu drogowego w Polsce. Z zalet instalacji będą mogli korzystać klienci wszystkich sieci, co poprawi zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo podróżnych

– powiedział Marek Lipski, Dyrektor Biura Regionalnego Play w Warszawie.

Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy operatorzy zapewniają połączenie internetu mobilnego, więc wszyscy użytkownicy przejeżdżający przez ten długi tunel będą mogli liczyć na połączenie nawet w zasięgu 5G. Play chwali się, że to nie pierwsza tak ważna inwestycja w Warszawie – już w latach 2010-2011 fioletowy operator jako pierwszy zapewnił zasięg na pierwszej linii warszawskiego metra.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA