REKLAMA

Księżna Kate nie jest mistrzynią Photoshopa. Pojawił się nowy dowód

Po zeszłotygodniowej wpadce pary książęcej agencje prasowe i banki zdjęć bacznie przyglądają się swoim zbiorom w poszukiwaniu zmodyfikowanych fotografii. I jak się okazuje, od prawie roku w zbiorach figuruje zdjęcie królowej Elżbiety z przynajmniej siedemnastoma modyfikacjami.

20.03.2024 07.25
Księżna Kate nie jest mistrzynią Photoshopa. Pojawił się nowy dowód
REKLAMA

Tydzień temu opinię publiczną zelektryzowała informacja o fotomontażu, jakiego dokonała księżna Walii na zdjęciu wykonanym przez jej męża. Choć zdjęcie nie miało oficjalnego charakteru i było inicjatywą samej pary książęcej, przerobiona fotografia szybko dotarła na nagłówki serwisów informacyjnych. A to za sprawą agencji informacyjnych, które usunęły zdjęcie Kate z dziećmi ze swoich zbiorów.

Teraz ma miejsce podobna sytuacja, i choć tym razem prezentuje ono królową Elżbietę II, to ponownie w sprawie bierze udział księżna Walii.

REKLAMA

Królewskie zdolności edycji fotografii ponownie w ogniu krytyki

Mowa tu konkretnie o fotografii, jaką Kate Middleton wykonała w sierpniu 2022 roku w posiadłości w Balmoral w Szkocji. Przedstawia ono nieżyjącą już Elżbietę II wraz ze wszystkimi swoimi wnukami. Choć wykonana w 2022 roku, fotografia została opublikowana po raz pierwszy 21 kwietnia 2023 roku w serwisie X (dawnym Twitterze), z okazji dnia "który byłby 97 urodzinami królowej".

Oprócz publikacji w zdjęciach społecznościowych, zdjęcie zostało rozesłane także do agencji prasowych i banków zdjęć - podobnie jak fotografia Kate Middleton z jej dziećmi w zeszłym tygodniu.

Po zeszłotygodniowym skandalu, Getty Images, Associated Press oraz inne agencje prasowe i banki fotografii zapowiedziały przeanalizowanie wszystkich obecnie posiadanych zdjęć rodziny królewskiej. Choć agencje i archiwa dopuszczają "delikatne modyfikacje", te dokonane przez Kate były zbyt duże.

"Getty Images przeprowadza przegląd zdjęć rozdawanych i zgodnie ze swoją polityką redakcyjną umieszcza notę redakcyjną na zdjęciach, w przypadku których źródło sugeruje, że mogą one zostać cyfrowo poprawione."

Przekazało Getty Images w oświadczeniu

W wyniku analizy Getty Images ustaliło, że fotografia królowej z wnukami w zamku Balmoral również została nadmiernie zmodyfikowana. Choć rzecznik archiwum zdjęć nie wskazał, które konkretnie elementy wzbudziły wątpliwości ekspertów, CNN dokonało własnej analizy, wskazując na nienaturalne aspekty fotografii.

Mowa tu o m.in. nienaturalnym świetle na twarzy księcia Jerzego, które jest "niespójne z tym, jak światło pada na inne osoby na zdjęciu", a część wzoru na rękawie jego koszuli nie jest spójna ze wzorem na pozostałej części koszuli. Tuż obok rękawa zauważyć można usunięte kosmyki włosów księżniczki Karoliny, a ramię Jakuba również jest oświetlone w sposób różny od pozostałych osób i elementów fotografii. Dziennikarze CNN zauważyli także nienaturalne rozmycie pianina w tle oraz nienaturalne fałdy materiału sofy, na której siedzi królowa. Łącznie odnaleźli oni 17 nieścisłości wskazujących na modyfikację z użyciem oprogramowania.

Nie jest jasnym kto z rodziny królewskiej (lub osób z nią współpracujących) dokonał modyfikacji zdjęcia, jednak obecność Kate za aparatem oraz jej udział w poprzedniej modyfikacji sugerują, że to ponownie księżna Walii odpowiada za retusz. Przedstawiciele Pałac Kensington odmówili komentarza sprawy prasie.

Więcej na temat edycji zdjęć:

REKLAMA

Zdjęcie główne: KensingtonRoyal / X

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA