REKLAMA

Na Twitterze będziesz mógł napisać magisterkę. Musisz tylko odpowiednio zapłacić

Od dzisiaj najbogatsi użytkownicy serwisu X (dawnego Twittera) mogą publikować na platformie własne artykuły. Ich treść można formatować za pomocą edytora, którego nie powstydziłoby się przeciętne forum dyskusyjne 15 lat temu. Z kolei ich limit znaków jest na tyle duży, że nie osiągniesz go, o ile nie tworzysz na X pracy magisterskiej lub książki.

08.03.2024 21.01
Na Twitterze będziesz mógł napisać magisterkę. Musisz tylko odpowiednio zapłacić
REKLAMA

Jedną z charakterystycznych cech X (dawnego Twittera) jest limit znaków, jakie może zawierać pojedynczy post. Od początku istnienia platformy aż do listopada 2017 roku wynosił on 140 - wtedy to platforma zdecydowała się na podwojenie go.

Gdy serwis przejął Elon Musk, wraz z subskrypcją X Premium (dawnym Twitterem Blue) limit zwiększył się do aż 4 tys. znaków, a w lipcu ubiegłego roku zwiększono go po raz kolejny do 25 tys. znaków. Oznacza to, że obecnie na X można napisać tekst całego artykułu Spider's Web Plus. Jednak to nie wystarczy platformie.

REKLAMA

X zamienia się w serwis blogowy. Albo serwis do publikacji książek

Jak poinformował profil @Write - oficjalny profil w serwisie X reprezentujący wszystkie zmiany dotyczące społeczności (i treści) publikujących długie posty tekstowe, X zyskał właśnie nową funkcję: artykuły.

Artykuły dostępne są tylko dla subskrybentów X Premium, lecz pozwalają im na publikację postów o długości nawet 100 tys. znaków. Tekst w artykułach może być formatowany za pomocą pogrubień, kursywy, przekreśleń, śródtytułów, bloków cytatu, list (punktowanych i numerowanych), linków czy emotikon. Ponadto do artykułów można dodawać zdjęcie główne.

Dla porównania, uwzględniając standardowe formatowanie (czcionka Times New Roman, rozmiar 12, odstępy między wierszami 1,5, marginesy, lewy 3,5 cm, prawy 2,5 cm, dolny 2,5 cm, górny 2,5 cm) i treść przypisów, 100 tys. znaków pozwala na napisanie długiej pracy licencjackiej lub przeciętnej pracy magisterskiej o długości od 60 do nawet 80 stron (zależnej od liczby obrazów i rysunków w treści).

Po opublikowaniu artykuły pojawią się na Twoim profilu w nowej zakładce Artykuły i na osi czasu Twoich obserwujących tak jak zwykłe posty X. Artykuły będą również łatwe do odróżnienia dzięki unikalnej ikonie i układowi, zapewniając, że twoje długie treści będą się wyróżniać.

Informuje profil Write

Edytor automatycznie zapisuje wersję roboczą, a dostęp do niego mają wszyscy subskrybenci X Premium Plus - najdroższej wersji subskrypcji, która kosztuje 72 zł miesięcznie (lub 750 zł rocznie).

Warto zaznaczyć, że nowy format publikowania w serwisie X nie jest dziełem wyłącznie Elona Muska i dowodzonego przez niego zespołu. Już w lipcu 2022 roku - na 3 miesiące przed przejęciem serwisu przez miliardera - testowana była funkcja Notes, która miała umożliwić publikację treści bez limitów znaków i ładowanie pomiędzy tekst multimediów (zdjęć czy filmów).

Jednocześnie Elon Musk ma interes w rozwijaniu Artykułów. Jedna ze zmian algorytmu, której dokonał miliarder, obejmowała usunięcie z zakładki "Dla Ciebie" postów zawierających linki do Substack, popularnej platformy newsletterowej. Oprócz tego X kilka miesięcy temu zmodyfikował linki do artykułów, tak by wyświetlały jedynie tytuł małą czcionką, w przeciwieństwie do poprzedniego interfejsu, gdzie oprócz całkiem dużych nagłówków, widoczny był także początek pierwszego akapitu.

REKLAMA

Więcej na temat X (Twittera):

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA