REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Nie oszukasz systemu. Microsoft Teams będzie wiedział, czy obchodzi cię spotkanie z szefem

Oglądanie YouTube’a czy przeglądanie sieci podczas ważnych spotkań na Microsoft Teams jest normalnością w pracy? To może się szybko skończyć, gdy SI stanie się najlepszym przyjacielem szefa i najgorszym wrogiem pracowników.

31.01.2024
18:18
Nie oszukasz systemu. Microsoft Teams będzie wiedział, czy obchodzi cię spotkanie z szefem
REKLAMA

Spotkania na popularnym Zoomie czy Microsoft Teams stały się normą po 2020 roku. Po co spotykać się w biurze, jak można w domu, przy kamerce i komputerze? Problem w tym, że niektórzy uważają takie spotkania za zbędne, a czas spotkania przeznaczają na przeglądanie Wykopu, Twittera czy innej platformy społecznościowej. Microsoft zgłosił patent, który byłby zmorą takich nicponi. W przyszłości SI stanie się wrogiem dla takich osób.

REKLAMA

Microsoft zasili Teams przez SI w przyszłości?

Jak podaje serwis Windows Report, Microsoft pracuje nad technologią śledzenia uwagi, która wkrótce mogłaby być zintegrowana z platformą Teams. Rozwiązanie, odnalezione w patencie przyznanym Microsoftowi, wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby określić, czy uczestnicy są w pełni zaangażowani podczas spotkań online. 

Patent opisuje system, który zbiera informacje ze spotkań online, w tym dane z dźwięku, z obrazu, listy uczestników i wzorce korzystania z urządzeń. Analizując te dane, system oparty na SI ocenia, czy osoba jest skupiona, monitorując jej działania na urządzeniu poprzez sprawdzanie obrazu z kamery. Jeśli wykryje brak zaangażowania, system inicjuje komunikat w celu przyciągnięcia uwagi uczestnika, najpewniej poprzez powiadomienie lub wiadomość.

Więcej technologicznych nowinek znajdziesz na Spider's Web:

Nie podgląd 24/7, a inteligentny pomocnik?

Po powrocie uczestnika do spotkania system ma za zadanie dostarczyć podsumowanie tego, czego nie zauważył, podobnie jak istniejąca funkcja podsumuj wszystkie rozmowy w Microsoft Teams. Informacje w patencie podkreślają, że zamierzeniem technologii nie jest monitorowanie produktywności pracowników, lecz dostarczanie wartościowych informacji dla uczestników zaangażowanych w liczne spotkania online w ciągu dnia.

REKLAMA

Co z prywatnością? Czy to już oznacza bycie na podglądzie 24/7 i konieczność zmuszania się do utrzymywania uwagi? Nie wiemy. Mimo tych obaw patent podkreśla przydatność nowej technologii "w poprawie doświadczeń ze spotkań", a potencjalna integracja jej z Microsoft Teams oznacza krok w kierunku bardziej "inteligentnych i interaktywnych narzędzi do współpracy przez internet". Ale Wielki Brat może patrzeć na wasze ręce - i przyjść czasem z pomocą, gdy przyśniecie podczas szóstego spotkania w trakcie dnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA