REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mapy Google nauczyły się nowej sztuczki. Nie zgubisz się, gdy stracisz połączenie

Do aplikacji mobilnej Google Maps wleciało nowe przydatne rozwiązanie. Takie, dzięki któremu nie zgubisz się, jeśli stracisz połączenie z GPS.

16.01.2024
19:45
Jak wyznaczyć trasę w Mapach Google z uwzględnieniem spalania?
REKLAMA

Nowość została osiągnięta dzięki funkcji sygnalizatorów Bluetooth, która ma umożliwiać nawigację bez połączenia z siecią, które jest kluczowe do uzyskania informacji o naszej lokalizacji. Jeśli drogi będą wyposażone w odpowiednią infrastrukturę, to nawet w tunelach, gdzie zasięg jest ogromnym problemem nawigacja w popularnej aplikacji nie powinna stanowić problemu.

REKLAMA

Google Maps na Androidzie z nawigacją nawet bez dostępu do GPS? Tak!

Jak wynika z doniesień SmartDroid, w aplikacji Mapy Google pojawiła się obsługa funkcji beaconów Bluetooth. Są one kluczem do obsługi nawigacji nawet bez dostępu do GPS. Rozwiązanie oczywiście nowe nie jest, ponieważ od wielu lat jest dostępne w mapach Waze. Ta aplikacja wspiera nawigację w tunelach na całym świecie.

Teraz sygnały nawigacyjne Bluetooth trafiają także do aplikacji Map Google dla wszystkich użytkowników smartfonów z Androidem (chociaż funkcja była testowana już od października 2023 roku). Aby móc skorzystać z rozwiązania trzeba będzie je pierwsze włączyć, ponieważ domyślnie jest zdezaktywowane.

To bardzo proste – wystarczy wejść do ustawień Map Google > Nawigacja i tam w zakładce Opcje trasy będzie widoczna funkcja beaconów Bluetooth. Jeśli ją zaznaczymy, to aplikacja poprosi nas o pozwolenia (m.in. do korzystania z modułu Bluetooth) i tutaj musimy się oczywiście zgodzić. Aby móc skorzystać z rozwiązania trzeba pamiętać o pozostawieniu Bluetooth włączonego, co w przypadku nowoczesnych smartfonów nie powinno mieć większego wpływu na pobór mocy i baterię naszego telefonu.

Na koniec trzeba dodać bardzo ważną informację. Funkcja jest dostępna wyłącznie dla smartfonów z systemem Android – Mapy Google na system iOS tego nie mają. Posiadacze telefonów opartych na systemie operacyjnym Google'a mogą korzystać z funkcji sygnałów nawigacyjnych Bluetooth oczywiście jeśli infrastruktura (przykładowo w tunelu) jest obecna.

REKLAMA

Więcej o zmianach w aplikacjach i usługach Google piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA