REKLAMA

Stream gry - jak zrobić? Oto trzy najlepsze sposoby

Marzy ci się kariera streamera, ale nie wiesz od czego zacząć? Na początek wystarczy wiedza, jakiego oprogramowania użyć. Streamowanie gier jest obecnie naprawdę proste - zobacz, jak to zrobić.

21.05.2023 18.18
Jak streamować gry?
REKLAMA

Jak streamować gry? Zadanie jest naprawdę nieskomplikowane, bo dzisiejsze oprogramowanie umożliwia realizację tego zadania za pomocą paru kliknięć. Oczywiście do dyspozycji mamy również bardziej zaawansowane oprogramowanie, ale na start wystarczy podstawowa wiedza, gdzie szukać odpowiednich opcji.

Jest to poradnik dla początkujących, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze streamowaniem. Nie omawiamy tu kwestii sprzętowych (wyboru odpowiednich mikrofonów, czy kamer), czy odpowiedniego doboru ustawień, ale skupiamy się wyłącznie na aplikacjach, które w łatwy sposób pozwolą ci streamować gry na Twitcha, YouTube, czy Facebooka.

REKLAMA

Także jeśli chcesz założyć swój kanał, na którym będziesz streamować gry, czy też po prostu chcesz by znajomi mogli obserwować twoją rozgrywkę na żywo, zerknij na poniższe porady - a w parę minut będziesz gotowy do akcji.

Stream gry - jak zrobić?

Przedstawiamy trzy sposoby na streamowanie gier - za pomocą oprogramowania kart graficznych, specjalistycznego oprogramowania dla streamerów oraz aplikacji dołączanych do video grabberów.

Sposób #1 - za pomocą oprogramowania kart graficznych

Opcje streamowania gier znajdziesz zarówno w oprogramowaniu sterowników AMD Adrenaline, NVIDIA GeForce Experience, jak Intel ArcControl. Pokażemy to na przykładzie oprogramowania do kart NVIDIA GeForce.

Opcja streamowania w GeForce Experience

Po uruchomieniu panelu GeForce Experience to wyboru mamy trzy podstawowe opcje - Natychmiastowa powtórka (nagrywanie w tle), Nagrywaj (zwykłe nagrywanie do pliku) i Nadawanie na żywo, czyli właśnie streaming. W przypadku GeForce Experience domyślny skrót klawiszowy do uruchomienia streamowania to Alt+F8.

Po kliknięciu w opcję i wybraniu ustawień możemy zdecydować gdzie chcemy streamować (Facebook, Twitch lub YouTube), z jaką rozdzielczością, liczbą klatek na sekundę, czy jakością. Wartości różnią się ze względu wybór platformy. Możemy również skorzystać z niestandardowych nakładek na obraz. Po ustaleniu wszystkich ustawień możemy je zapisać.

Po kliknięciu rozpoczęcia streamowania (lub wybraniu wspomnianego skrótu klawiszowego) należy się jeszcze zalogować w wybranym serwisie i nadać nazwę swojego streamu. I to naprawdę wszystko.

Sposób #2 - za pomocą specjalistycznego oprogramowania do streamingu

Jedną z najpopularniejszych aplikacji dla streamerów jest OBS - dostępny w wersjach na system Windows, macOS i Linux. Aplikacja jest zaawansowana, ale równocześnie nieskomplikowana w użyciu dla początkujących.

Po pobraniu programu i instalacji, wybierz opcje optymalizacji pod kątem strumieniowania - program sam wykryje odpowiednie ustawienia dla twojego sprzętu.

Zdecyduj, do jakiej platformy chcesz nadawać, a wybór jest całkiem spory.

Po wyborze odpowiedniej platformy, będziesz tam musiał się zalogować i udzielić dostępu aplikacji OBS.

Po zakończeniu konfiguracji wyświetlane są ustawienia - jeśli coś ci nie odpowiada nie martw się, możesz je zmienić w każdej chwili.

Po przejściu do głównego okna programu wybierz źródło obrazu.

Możesz przechwytywać naprawdę różne rzeczy, ale zakładam, że skoro tu jesteś, to interesuje cię streamowanie gier.

Wybierz tryb i okno przechwytywania - możesz to już zrobić przy uruchomionej grze. Następnie kliknij Zarządzaj transmisją by między innymi nadać jej odpowiednią nazwę i ustalić inne detale. Po tym wszystkim możesz już zacząć streamowanie gry (opcja Rozpocznij stream).

Kiedy już wiesz, jak zrobić podstawowy stream, możesz mocniej zagłębić się opcje - nadawać równocześnie swój obraz z kamerki oraz dźwięk, czy też wybrać bardziej ci odpowiadające kodeki wideo.

OBS oferuje wsparcie nowoczesnych kodeków AV1

Sposób #3 - za pomocą oprogramowania do wideo grabbera

Jeśli masz dwa komputery, a jeden będzie służył do grania, a drugi do streamowania, to będziesz potrzebował urządzenia do przechwytywania obrazu, czyli tzw. wideo grabbera. Oprogramowanie do tych urządzeń zwykle zawiera liczne opcje dla streamerów, czego najlepszym przykładem może być aplikacja RECentral dla wideo grabberów firmy Avermedia.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA