REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki /

Jaki komputer do gier? Jak go złożyć? Poradnik 2023

Stacjonarny komputer gamingowy pozwoli na cieszenie się najlepszą jakością gier i przez to chętnych do wejścia w szeregi #PCMASTERRACE nie brakuje. Gracze pecetowi muszą liczyć się z wydatkami, ale w zamian otrzymują świetną jakość rozgrywki w wysokich rozdzielczościach, dużej liczbie klatek na sekundę oraz dostęp nie tylko do olbrzymiej biblioteki gier, ale również atrakcyjnych abonamentów jak Game Pass.

23.03.2023
15:19
Jaki komputer do gier w 2023 roku?
REKLAMA

Jak wybrać komputer do gier? Może to być gotowy zestaw komputerowy, ale można też samodzielnie złożyć gamingowy komputer.

Trzeba też pamiętać, że nie trzeba tego robić samodzielnie. Wystarczy wskazać wybrane przez siebie podzespoły, a sklep (często bez dodatkowej opłaty) złoży z nich gotowy komputer. Można oczywiście również rozważyć kupno laptopa gamingowego.

REKLAMA

Wiedza na temat wyboru podzespołów komputera jest generalnie prosta i nie jej co demonizować - w naszym poradniku postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jak złożyć komputer do gier?

Jak samemu złożyć komputer do gier? Nie jest to czynność przesadnie skomplikowana, ale warto wiedzieć to i owo, by nie uszkodzić elektroniki. Jeśli masz wątpliwości co do swoich umiejętności składania komputerów, lepiej zdać się na fachowców ze sprawdzonego sklepu. Jakie parametry powinien mieć komputer do gier?

Jaki tani komputer do gier?

Jeśli chcesz kupić gotowy komputer, zerknij do naszego poradnika Jaki tani komputer do gier? Poradnik dla gracza 2023. A jak złożyć tani, ale sensowny komputer do gier? Naszym zdaniem najtańszą kartą graficzną dla gracza po którą warto sięgnąć jest Radeon RX 6600, który w tym momencie można kupić za niecałe 1300 zł. Jest nie tylko widocznie wydajniejszy od Radeona RX 6500 XT, ale i GeForce RTX 3050, nierzadko zbliżając się do osiągów GeForce RTX 3060 (najtańsze modele w wersji 12 GB kosztują około 1700 zł). Co z obsługą ray-tracingu? Słabo, ale i droższy RTX 3050 niewiele tu zmieni. W tym segmencie cenowym i wydajnościowy o RT lepiej nie myśleć.

Jakie pozostałe podzespoły do taniego komputera do gier? Do tej karty graficznej można dobrać procesor Intel Core i3 12-tej generacji lub AMD Ryzen 5500. Dołóżmy do tego 16 GB pamięci RAM (koniecznie w konfiguracji 2 x 8 GB i o tak wysokim taktowaniu na jaki pozwala nam budżet i możliwości płyty głównej), tanią, ale nie najtańszą płytę główną i najtańszy SSD o odpowiadającej nam pojemności.

Jak złożyć dobry komputer do gier?

Jaki jest dobry komputer do gier? Dobry komputer do gier zapewni nam optymalne działanie gier w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i QHD (2560 x 1440), chociaż w przypadku wyższej rozdzielczości należy się liczyć z koniecznością obniżenia ustawień graficznych.

W takim przypadku warto brać pod uwagę GeForce RTX 3060 Ti (8 GB VRAM) lub Radeon RX 6750 XT (12 GB VRAM). Pierwszy zapewni nam lepszą wydajność w ray-tracingu, a drugi nieco lepszą wydajność ogólną i więcej pamięci. Obie można dostać w cenach zaczynających się od 2200 zł. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy pomyśleć o GeForce RTX 3070 Ti.

Wybierając procesor do takich kart graficznych warto sięgnąć po Core i5 12-tej generacji (np. 12400F) lub Ryzen 5 serii 5000 (np. 5600X). Pozostałe podzespoły pozostają praktycznie bez zmian - wybieramy tańszą płytę z średniego segmentu, 16 GB w miarę możliwości jak najszybszej pamięci RAM oraz SSD odpowiedniej pojemności.

Jak złożyć wydajny komputer do gier?

Za wydajny komputer do gier rozumiemy maszynę, która pozwoli na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości QHD (2560 x 1440) lub 4K UHD (3840 x 2160). W przypadku najbardziej wymagających gier odpalonych w najwyższych rozdzielczościach trzeba się liczyć z sięgnięciem po technologie przyśpieszające działanie gier jak DLSS, czy FSR.

Już za cenę powyżej 4000 zł możemy stać się posiadaczami GeForce RTX 4070 Ti lub Radeona RX 7900 XT. Radeon będzie ustępował GeForce'owi w ray-tracingu, ale ogólnie jest nieco szybszy i ma do zaoferowania aż 20 GB pamięci graficznej (4070 Ti - tylko 12 GB). GeForce jednak ma do dyspozycji również wsparcie DLSS 3.

Z takimi kartami warto już połączyć szybkie modele Core i7 12-tej generacji bądź Ryzen 7 5800X3D, zwłaszcza, jeśli zależy wam na dużej ilości klatek na sekundę. W przypadku pozostałych podzespołów warto pamiętać o jak najwyższym taktowaniu pamięci RAM (droższe płyty zapewnią obsługę szybszych pamięci).

Najlepszy komputer do gier - jakie parametry?

Możecie oczywiście pójść na łatwiznę i po prostu zamówić najbardziej wydajne konfiguracje jakie znajdziecie w sklepie, o czym pisaliśmy w naszej publikacji Najdroższe komputery na świecie w 2023 roku. Jeśli jednak zdecydowalibyście się wybrać podzespoły sami, to w takim wypadku można sięgnąć po topowe modele procesorów Intel Core i7 13-tej generacji (np. 13900K lub wręcz KS) lub AMD Ryzen 7 serii 7000 również w wersji z 3D V-Cache.

Absolutnie najwydajniejszą kartą graficzną na rynku jest GeForce RTX 4090. W nieco niższym segmencie cenowym można wybierać pomiędzy GeForce RTX 4080 oraz Radeonem RX 7900 XTX.

W przypadku tego segmentu mało kto ogląda się na koszty, więc można śmiało zainwestować w topowe płyty główne z obsługą pamięci DDR5 (i oczywiście samą pamięć nowego typu), pojemność 32 GB, czy najszybsze modele SSD M.2 PCIe/NVMe oparte na interfejsie PCI Express 4.0.

Jaka obudowa do komputera dla gracza?

Obudowa ma niewielki wpływ na wydajność komputera do gier (może co najwyżej oferować lepszy lub gorszy przepływ powietrza i chłodzenie podzespołów), ale wygląd... to zupełnie co innego. Oczywiście nie każdego może on obchodzić, ale gracze często lubią się chwalić widokiem swoich podzespołów, jak i efektownym podświetleniem RGB. To pierwsze zapewnią nam obudową z przeszklonym panelem bocznym, a drugie podświetlane wentylatory i inne podzespoły wyposażone w diody RGB.

Zobacz też inne komputerowe poradniki:

Jaki kupić komputer do gier?

Wszystko zależy od dostępnego budżetu. Pomimo tego, że karty graficzne tanieją, to wciąż ich ceny są znacznie wyższe od sugerowanych. To odstrasza wiele osób od komputera stacjonarnego do gier.

REKLAMA

Warto również pamiętać, że maszyny do grania nie kończą się na komputerach stacjonarnych. Gracze mogą zdecydować się na gamingowego laptopa, konsolę, czy wręcz konsole przenośne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA