REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Przerażająca katastrofa na pokazach lotniczych. Dwa samoloty zmieniły się w kulę ognia

Dwa samoloty z okresu II wojny światowej zderzyły się i uderzyły w ziemię podczas pokazu lotniczego w Dallas. Na nagraniach widać wyraźnie jak myśliwski P-63 KingCobra uderza w bombowiec B-17. Organizatorzy i władze nie dysponują jeszcze bilansem ofiar. 

13.11.2022
15:38
Przerażająca katastrofa na pokazach lotniczych. Dwa samoloty zmieniły się w kulę ognia i grad szczątków
REKLAMA

Wings Over Dallas to trzydniowa impreza, podczas której prezentowanych było ponad 40 samolotów z II Wojny Światowej. Jedną z największych atrakcji miał być przelot Latającej Fortecy w formacji z złożonej z zabytkowych myśliwców.

REKLAMA

Bombowiec Boeing B-17 Latająca Forteca i myśliwiec Bell P-63 KingCobra zderzyły się w locie około godziny 13:20. Śledztwo w sprawie wybuchu wszczęła FAA.

Federalna Administracja Lotnictwa (ang. FAA - Federal Aviation Administration)to organ nadzoru lotniczego, agencja Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych powstała celem regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych. 

W sieci pojawiło się kilka filmów na, których widać, jak rozpędzony myśliwiec P-63 zbliża się do zakręcającego w powietrzu bombowca B-17. KingCobra z impetem uderza w kadłub Latającej Fortecy w okolicach kadłuba, za lewym skrzydłem.

Oba samoloty zamieniają się w deszcze fragmentów, które opadają na ziemię gdzie dochodzi do potężnej eksplozji.

Urzędnicy nie poinformowali jeszcze, ile osób było na pokładzie samolotów, ale Hank Coates, prezes firmy, która zorganizowała pokaz lotniczy, powiedział, że bombowiec B-17 Latająca Foretca, ma zwykle załogę złożoną z czterech do pięciu osób. Drugi, myśliwiec P-63 Kingcobra, to maszyna jednomiejscowa.

B-17 Latająca Forteca był podstawą amerykańskich sił bombowych w Europie podczas II Wojny Światowej. To ogromny czterosilnikowy bombowiec używany w dziennych nalotach na Niemcy. Kingcobra, to amerykański samolot myśliwski, który był używany podczas wojny głównie przez siły radzieckie, a które otrzymały go w ramach programu Leand Lease. 

REKLAMA
 class="wp-image-2938194"
P-63 KingCobra

Bezpieczeństwo na pokazach lotniczych, szczególnie w przypadku starszych samolotów wojskowych, od lat budzi niepokój. W 2011 r. 11 osób zginęło w Reno w Nevadzie, kiedy P-51 Mustang uderzył w tłum widzów. W 2019 r. bombowiec  B-17G rozbił się w Hartford w stanie Connecticut, zabijając siedem osób. Od 1982 r. w 21 wypadkach z udziałem bombowców z czasów II wojny światowej, w w USA zginęło ponad 25 osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA