REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

PlayStation 5 złamane! Gracz uruchomił na konsoli "zakazaną grę"

W sieci opublikowano film, na którym widać proces łamania oprogramowania konsoli PlayStation 5. Na urządzeniu zostaje uruchomiona kopia gry z nieautoryzowanego źródła, przy pomocy ustawień deweloperskich. Wygląda na to, że piraci definitywnie sforsowali zabezpieczenia Sony.

03.10.2022
15:10
PlayStation 5 złamane! Tak uruchamia się piraty na konsoli
REKLAMA

Piraci robią ARRRRR. Wygląda na to, że właśnie odnieśli potężny sukces na wodach PlayStation. Do sieci trafił materiał wideo, na którym możemy zobaczyć jak konsola PS5 jest łamana, a jej użytkownik zyskuje specjalne uprawnienia, normalnie dostępne wyłącznie dla deweloperów. Następnie gracz instaluje w pamięci PlayStation 5 grę z własnego źródła. Nie byle jaką zresztą, bo kultowe P.T, czyli demo niedoszłego Silent Hills.

REKLAMA

PlayStation 5 jest jailbroken. Co to właściwie oznacza?

Jak wskazuje nazwa z języka angielskiego, jailbreak to ucieczka zza krat. W żargonie sceny modyfikacji oprogramowania termin odnosi się do "ucieczki" urządzenia poza graniczenia - czyli "kraty" - nałożone przez samego producenta. Najczęściej takimi ograniczeniami jest brak dostępu do narzędzi diagnostycznych, brak dostępu do narzędzi deweloperskich czy brak możliwości instalowania gier spoza oficjalnych kanałów dystrybucji.

Na materiale filmowym opublikowanym w sieci widzimy, jak posiadacz PS5 wykonuje ostatni etap modyfikacji oprogramowania PS5 przy pomocy systemowej przeglądarki internetowej. Przeglądarka to bardzo często główna furtka dla piratów, stanowiąca łatwy sposób na złamanie zabezpieczeń konsol wszelakich producentów, nie tylko Sony. Po inicjacji skryptu przez przeglądarkę dochodzi do modyfikacji oprogramowania konsoli, dzięki czemu użytkownik zyskuje dodatkowe możliwości.

Wyposażony w zestaw narzędzi deweloperskich, posiadacz PS5 instaluje w pamięci konsoli własny program, korzystając z alternatywnej ścieżki - np. zewnętrznego dysku. Po kilkunastu sekundach taki program zostaje skutecznie dodany do konsoli. Okazuje się, że jest nim gra wideo. Nie byle jaka zresztą.

Pierwsza gra uruchomiona na złamanym PlayStation 5 to "zakazane demo" czyli P.T.

 class="wp-image-372485"

Gra pod enigmatycznym tytułem P.T. została opublikowana w cyfrowym sklepie PlayStation Store podczas konferencji E3 2014. Gracze szybko odkryli, że produkcja to interaktywny trailer Silent Hills - nowego horroru ze znanej i cenionej serii. Przy Silent Hills pracował szereg uzdolnionych twórców, w tym wizjoner świata gier Hideo Kojima oraz filmowy reżyser Del Toro. Wizerunku dla głównego bohatera udzielił natomiast popularny aktor Normal Reedus.

REKLAMA

Niestety, na skutek konfliktu Hideo Kojimy z wydawcą Konami, Silent Hills nigdy nie doszło do skutku. Konami zażądało ponadto usunięcia bezpłatnego P.T. ze sklepu PS Store. Wielka strata, ponieważ demo było naprawdę rewelacyjne, a rozgrywka momentami niezwykle przerażająca. Grając w P.T. miałem wrażenie, że Silent Hills będzie murowanym sukcesem. Miałem też wrażenie, że potrzebuję pampersa.

Chociaż P.T. zniknęło z PS Store, pamięć o projekcie jest niezwykle silna. Sam posiadam PlayStation 4 z zainstalowanym demem i ani myślę podłączać je do sieci w najbliższym czasie. P.T. zastało również zachowane w formie paczki plików instalacyjnych, które właśnie teraz posłużyły za dowód na to, że PlayStation 5 zostało złamane. Chociaż demo było pisane z myślą o starszym PS4, PS5 bez problemu uruchomi je w trybie wstecznej kompatybilności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA