REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Europa w ogniu na nasze życzenie. Do Polski też to dotrze

W wielu europejskich państwach termometry zbliżają się do 40 stopni. Ogromne upały w połączeniu z panującą od dawna suszą doprowadzają do pożarów. Płoną lasy, a mieszkańcy muszą opuszczać swoje domy.

15.07.2022
12:54
Upały i pożary. Południe Europy w ogniu
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

REKLAMA

Ogień szaleje w Portugalii. Niedaleko miasta Pombal helikoptery zrzucały wodę na wzgórze pokryte sosnami i drzewami eukaliptusowymi, niezwykle podatnymi na ogień.

Te ostatnie w Portugalii zaczęły masowo pojawiać się w latach 80. Jak pisała w swoim reportażu Maria Dybcio, Portugalię porasta najwięcej eukaliptusów w Europie. W skali świata kraj plasuje się na piątym miejscu po Brazylii, Indiach, Australii i Chinach.

Dziś ma to fatalne skutki. Powtarzające się pożary w kraju to efekt błędnych decyzji doprowadzających do zmniejszenia różnorodności. Aktywiści apelowali, aby zastąpić eukaliptusa rodzimymi gatunkami roślin, ale ich prośby nie zostały wysłuchane. Łatwopalne drzewa rosną obok sosen, co stanowi wybuchową mieszankę. A gdy dodamy do tego upał i susze, katastrofa musi się powtarzać.

Portugalia może być ostrzeżeniem, że pożary są zagrożeniem dla wszystkich, bez względu na majątek czy pochodzenie. Dotarł nawet do Quinta do Lago, luksusowego kurortu.

Pożary są też w Hiszpanii

W rejonie Salamanka ewakuowano w czwartek 49 dzieci przebywających na obozie letnim. Spłonęło ponad 4 tys. hektarów ziemi.

Nie lepiej jest w Chorwacji, gdzie na wybrzeżu Adriatyku płoną lasy. W południowo-zachodniej Francji ponad 1000 strażaków walczyło z pożarami, które spaliły 5,3 tys. hektarów ziemi. Z miejscowości na południe od Bordeaux ewakuowano 500 mieszkańców. W okolicach miejscowości Arcachon do ucieczki zmuszono w sumie 10 tys. osób.

Upały dotrą do Polski

Jak zapowiada IMGW, temperatura przekraczająca 30 stopni spodziewana jest w przyszłym tygodniu, szczególnie na zachodzie kraju.

REKLAMA

Niestety oznacza to również zagrożenie pożarami. Tylko wczoraj strażacy wyjechali do 324 akcji związanych z ogniem. Sytuację pogarsza ciągła susza.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA