REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Mam, korzystam, uwielbiam. Teraz głośniki z Alexą kupisz za śmieszne pieniądze

Alexa w mojej ocenie jest dziś najsprawniejszym asystentem głosowym na rynku. Źródłem jej sukcesu jest sposób, w jaki była wprowadzana na rynek. Zamiast w telefonach, pojawiła się w głośnikach Amazon Echo. Te okazały się rynkowym hitem i strzałem w dziesiątkę. Dziś można je kupić w dużo niższej cenie.

12.07.2022
17:13
Amazon Echo i Echo Dot na Prime Day - niskie ceny w promocji
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

REKLAMA

Minęło dużo czasu zanim asystenci głosowi zdobyli jakąkolwiek popularność. Przyzwyczajeni od wielu, wielu lat do obsługi telefonów za pomocą palców użytkownicy nie czuli się komfortowo z rozmawianiem ze swoim smartfonem. Nawet jeżeli polecenie OK Google, obudź mnie jutro o siódmej rano jest zdecydowanie szybsze od otwierania aplikacji z budzikiem i ustawiania nowego alarmu. Dziś nie ma już tej bariery i wielu konsumentów aktywnie korzysta z pomocy Siri czy Asystenta Google. Kiedyś jednak wyglądało to zupełnie inaczej.

Czytaj też:

Batalia wówczas toczyła się pomiędzy trzema gigantami IT, walczącymi na rynku smartfonów. Swoją wyższość próbowały udowodnić Apple Siri, Asystent Google i microsoftowa Cortana. Na scenie pojawił się jednak jeszcze jeden gracz: Amazon, który ze smartfonami wspólnego ma dość niewiele. Jego Alexa szybko jednak zaczęła zdobywać pierwszych użytkowników. I to nawet nie za bardzo próbując przejąć rynek smartfonów, który - jak sądzono - był do tego celu kluczowy.

Amazon Echo. Bez kontroli za pomocą głosu jest wręcz mało użyteczny. Ale za to z Alexą...

 class="wp-image-2256711"
Amazon Echo na Amazon Prime Day

Asystenci głosowi długo przyjmowali się na telefonach z uwagi na przyzwyczajenie do interfejsu dotykowego. Tymczasem Amazon Echo i jego mniejszy brat w formie Echo Dot to głośniki podłączone w zasadzie do niczego - nie licząc wtyczki zasilającej i bezprzewodowej łączności z Wi-Fi. Znaleźć można na nich fizyczny wyłącznik zasilania, mikrofonu i przyciski głośności. To wszystko. By działał, trzeba do niego coś powiedzieć.

Echo były tanie a zarazem oferowały dźwięk wysokiej jakości. Przede wszystkim jednak sama koncepcja sterowania głosem wydała się całkiem atrakcyjna. Alexa, puść punk rocka. Albo Alexa, jaka będzie jutro pogoda? Czy też Alexa, ustaw budzik na jutro na piątą. W krajach, w których Amazon jest od wielu lat możliwe było też wykonywanie zakupów za pomocą głośnika - z błyskawiczną dostawą do domu.

 class="wp-image-2256714"
Amazon Echo na Amazon Prime Day

Popularność Alexy sprawiła, że Amazon szybko zdobył argumenty do nawiązania współpracy z czołowymi producentami elektroniki. Trudno dziś o jakikolwiek sprzęt RTV, AGD, pożytku domowego czy jakąkolwiek elektronikę, która nie współpracuje z Echo czy Alexą. Telewizory, konsole do gier, sprzęt audio, inteligentne AGD, roboty sprzątające, usługi online, usługi muzyczne i wiele więcej. Co oznacza, że Alexa dziś jest znacznie zdolniejsza i znacznie inteligentniejsza.

Alexa, włącz Xboxa. Alexa, wpis w kalendarz Outlooka spotkanie na jutro na 13:00. Alexa, powiedz Roombie by odkurzyła łazienkę. Alexa, lista zakupów: kalafior, makaron i woda. Lista możliwych poleceń jest w praktyce nieskończenie długa. Sama Alexa dawno też już wyszła z głośników Echo, będąc obecną w wielu innych sprzętach, może też zastąpić domyślnego asystenta w telefonie. Jej jedyną, choć istotną wadą, jest brak obsługi polskiej mowy, ale na szczęście wystarczy nawet łamana angielszczyzna.

Amazon Echo i Amazon Echo Dot na Amazon Prime Day. Bardzo dobre głośniki z wysokimi rabatami.

Echo, poza byciem domkiem dla Alexy są też całkiem porządnymi głośnikami. Nie oferują jakości audiofilskiej, to jednak nie ten segment cenowy. Użytkownicy będą jednak, jestem przekonany, zdziwieni jak dobrze to gra, włączając w to postrzeganą głębię dźwięku czy emisję niskich tonów. Echo można zresztą sparować z zewnętrznym subwooferem lub połączyć przez Bluetooth z dodatkowym nagłośnieniem. Nie będzie to jednak wymagane u większości użytkowników.

 class="wp-image-2256717"
Amazon Echo na Amazon Prime Day

Echo zawiera głośnik niskotonowy (woofer) 76 mm i dwa głośniki wysokotonowe (tweetery) 20 mm. Z kolei wewnątrz Echo Dot znaleźć można głośnik przedni 41 mm skierowany do przodu. Echo dodatkowo zawiera wbudowany dekoder dźwięku Dolby oraz jest zgodny ze standardem Zigbee, czego brakuje mniejszemu Dot.

Głośnik do działania wymaga łączności z Internetem, wystarczy mu domowe Wi-Fi. Ale to właśnie dzięki temu Echo i Alexa mogą być tak użyteczne. Wszystkie polecenia są przetwarzane w chmurze przez algorytmy sztucznej inteligencji. Echo i Alexą są wręcz znane ze swoich zdolności konwersacyjnych: potrafią opowiadać dowcipy, ciekawostki a nawet bajki na dobranoc. Co ciekawe, Alexa powstaje w Polsce - choć niestety nadal nie rozumie polskiego języka.

 class="wp-image-2256726"
Amazon Echo na Amazon Prime Day

Amazon Echo jest do kupienia dziś w cenie 324,99 zł dla abonentów Amazon Prime, co oznacza 35-procentową oszczędność.

Amazon Echo Dot jest do kupienia dziś w cenie 99,99 zł dla abonentów Amazon Prime, co oznacza 67-procentową oszczędność.

Aby skorzystać ze zniżki, musisz założyć konto Amazon Prime - dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo).

Co jeszcze warto wiedzieć o Amazon Prime Day?

REKLAMA

Akcja promocyjna o nazwie Prime Day zorganizowana została dla tych klientów Amazonu, którzy opłacają abonament Amazon Prime. Subskrypcja kosztuje 49 zł rocznie (lub 10,99 zł miesięcznie), a do tego nowi użytkownicy mogą korzystać z tej oferty przez 30 dni za darmo.

Zniżki dostępne wyłącznie dla subskrybentów Amazon Prime to nie jedyny bonus, na jaki mogą liczyć klienci. Do tego dochodzą darmowe dostawy i to bez minimalnej kwoty zamówienia. W pakiecie są też usługi Amazon Prime Gaming oraz Amazon Prime Video (VOD z serialami i filmami online).

Na Facebooku działa już grupa Amazon.pl Najlepsze Okazje. Dołącz teraz. Nie przegap dobrych ofert.

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA