REKLAMA

Wkusno i Toczka to rosyjska podróbka McDonald's. W sieciówce sprzedają to, co zostało po amerykańskich restauracjach

Rosjanie nie będą długo w żałobie po wycofaniu się sieci McDonald’s z tamtejszego rynku. Na zgliszczach wyrasta nowa, lokalna potęga: Wkusno i Toczka. Dosłownie na zgliszczach, bowiem korzysta z tego, co pozostawił po sobie McDonald’s.

13.06.2022 15.47
wkusno i toczka rosyjski mcdonald's
REKLAMA

McDonald’s nie chce mieć nic wspólnego z bandycką Rosją i nie chce przez płacenie podatków w tym kraju finansować machiny wojennej Putina. Słynna sieć fast-foodów wycofała się z rosyjskiego rynku. Przez wielu McDonald’s nazywany jest smakiem wolności - co prawda owa sieć nie jest ani pierwszym, ani przesadnie najlepszym reprezentantem amerykańskiej kuchni. Jednak to właśnie McDonald’s, tak jak Coca-Cola, były zakazanymi w czasach zimnej wojny smakami. Po otwarciu się krajów Układu Warszawskiego na zachodnią kulturę i dobra, McDonald’s jako jeden z pierwszych budował sieci restauracji w postsowieckich krajach, w tym w Rosji i w Polsce.

REKLAMA

Być może to właśnie dlatego rozpacz po McDonald’s była wśród Rosjan wyrażana szczególnie głośno. Co prawda z materiałów publikowanych w social mediach trudno dostrzec jakąkolwiek głębszą refleksję obywateli tego kraju, którzy zdają się nie rozumieć, że to z powodu okrucieństwa ich dyktatora, a nie w ramach agresji zgniłego zachodu. Tu jednak musimy uczciwie przyjąć, że nagrania mogą być montowane tendencyjnie. Jedno jest pewne: Rosjanie tęsknią za Makiem. A administracja rosyjska im owego Maka zapewni.

Wkusno i Toczka, czyli Smacznie i Kropka. Sieć fast-foodów przejmuje porzucone lokale, sprzęt i zapasy McDonald’s

Wknusno i Toczka to po rosyjsku smacznie i kropka. Pierwszych 15 lokali już działa w Moskwie i sprzedaje jedzenie bardzo przypominające to serwowane w McDonald’s. Można kupować zestawy składające się z burgerów, frytek i napojów. Te serwowane są w pudełkach przypominających te wykorzystywane przez amerykańską korporację, ale nie ma na nich jej logotypu.

Wiele składników jednak pochodzi bezpośrednio od McDonald’s, z rozkradanych składów magazynowych. Sosy do frytek i sałatek oraz napoje gazowane wszystkie pochodzą z zapasów amerykańskiej firmy, co widać po oryginalnych opakowaniach niedbale oklejonych brandingiem Wkusno i Toczka.

REKLAMA

Jak wynika z relacji publikowanych w mediach społecznościowych, otwarciu lokali towarzyszyły imprezy organizowane prawdopodobnie przez lokalne samorządy. Baloniki, prezenty i tłumy ludzi. Choć trudno też na zdjęciach nie zauważyć dużej liczby uzbrojonych po zęby policjantów, przygotowanych jakby na rozpędzanie tłumnych demonstracji.

W czerwcu ma zostać uruchomionych 200 restauracji Wkusno i Toczka w całej Rosji, a do końca lata 850. Firmie szefuje Oleg Parojew, który wcześniej był zatrudniony w McDonald’s - w tym był współodpowiedzialny za otwarcie pierwszej restauracji McD w kraju. Firma na dziś zatrudnia ponoć 51 tys. osób. Większość jej lokali będzie otwarta na miejscu byłych lokali McDonald’s, które są aktualnie poddawane zmianie wystroju.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA