REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nie tylko Unia Europejska. Także amerykański senat chce zakazać złącza Lightning w iPhonie

Apple w teorii mógł obejść w jakiś sposób prawo obowiązujące w Unii Europejskiej, przygotować regionalną wersję iPhone’a oferującą złącze USB-C lub wręcz wycofać się z europejskiego, unijnego rynku. Wygląda jednak na to, że od porzucania złącza Lightning nie będzie odwrotu. Amerykańscy senatorowie rozważają podobne prawo do tego, które ma wprowadzić Europa.

18.06.2022
11:05
iphone-15-usb-c-koniec-lightning-akcesoria-magic-apple-airpods
REKLAMA

Apple nie zdecydował się na ogólnoprzyjęty standard USB-C w swoich telefonach, zamiast tego stosując autorskie złącze Lightning. Zdaniem firmy Lightning jest od USB-C technicznie lepszy, choć trudno też nie zauważyć, że w ten sposób Apple utrudnia zmianę telefonu na innego producenta. Bo co ze wszystkimi akcesoriami, które się dokupiło w międzyczasie do iPhone’a i które działają tylko z nim?

REKLAMA

Czytaj też:

Niezależnie od tego, który argument jest tym właściwym, Apple będzie miał problem w Europie. Według unijnego prawa, które wkrótce ma wejść w życie, wszystkie sprzedawane na terenie Unii Europejskiej telefony komórkowe muszą oferować możliwość ładowania przez złącze USB-C. Przy założeniu, że owo prawo wejdzie w życie, Apple ma trzy wyjścia: zmodyfikować iPhone’a na całym świecie; stworzyć jego europejską wersję z USB-C; w jakiś sposób obejść europejskie prawo, jak wtedy, gdy do pudełka z telefonem dodawał przejściówkę na inne złącze.

Ucieczka i upór przy Lightningu stają się jednak coraz mniej prawdopodobne. Na znacznie ważniejszym dla Apple’a amerykańskim rynku pojawiają się pierwsze głosy, że europejskie prawo należy skopiować.

Wymóg USB-C w telefonach również w Stanach Zjednoczonych? To byłby koniec dla Lightning w iPhone

REKLAMA

Grupa bardzo wpływowych senatorów, w tym Edward J. Markey, Elizabeth Warren i Bernie Sanders, wysłała list do sekretarz handlu Giny Raimondo, by zapytać, czy Departament Handlu zamierza iść w ślady Europy i opracować podobną strategię na redukowanie konsumenckich kosztów, elektrośmieci i standaryzację rynku. Senatorowie powtarzają przy tym te same argumenty natury ekologicznej i ekonomicznej, co europejscy politycy. Jeżeli Departament się tym dziś nie zajmuje, senatorowie wzywają go do podjęcia niezwłocznych działań, których celem ma być opracowanie powszechnego standardu ładowania dla rynku amerykańskiego.

Departament będzie musiał się odnieść do listu senatorów, a biorąc pod uwagę rangę sygnatariuszy listu, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że treść ma poparcie znacznej części senatu. Jeżeli Stany Zjednoczone uchwaliłyby wspomniany standard, utrzymanie dalszego rozwoju złącza Lightning na potrzeby pozostałych rynków mogłoby stać się dla Apple’a ekonomicznie nieopłacalne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA