REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jaki komputer dla dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Wybór komputera dla dziecka nie zawsze jest prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by kupić komputer wystarczający do stawiania pierwszych kroków w świecie technologii, ale jednocześnie na tyle dobry, by po roku nie trzeba go było wymieniać na nowy.

30.05.2022
15:56
Jaki komputer dla dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

„Najtańszy” – tak zdaniem wielu brzmi odpowiedź na pytanie „jaki komputer dla dziecka?”. Zupełnie jakbyśmy mówili o gadżecie, który może się dziecku znudzić, więc nie warto kupować niczego dobrego, bo jest obawa, że zaraz wyląduje w kącie i przestanie być używane. To bardzo błędne myślenie, bo komputer jest dziś integralną częścią naszego życia. Jeśli chcemy zapewnić dziecku dobrą przyszłość, nauka obsługi komputera i sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po meandrach internetu jest absolutną podstawą.

Przyjmijmy od razu, że najlepszym komputerem dla dziecka będzie laptop, z wbudowanym ekranem, klawiaturą, gładzikiem i całym osprzętem, w tym preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 11. Taki komputer nie zajmie wiele miejsca na biurku i łatwo go przenieść lub schować, gdy zajdzie taka potrzeba. Spójrzmy zatem, na co warto zwrócić uwagę, wybierając laptop dla dziecka.

Jaki laptop dla dziecka?

O ile „najtańszy” nie zawsze jest dobrym wyborem, tak wcale nie trzeba na komputer dla dziecka wydawać fortuny, by był to dobry sprzęt. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ekran – na pewno warto kupić laptop z wyświetlaczem 15,6”, bo choć 13-calowe modele są bardziej poręczne, tak dziecku wygodniej będzie nawigować po interfejsie na większym ekranie. Warto też zwrócić uwagę, by ekran był matowy, a co za tym idzie, miał mniejszy negatywny wpływ na wzrok poprzez ograniczenie odblasków. Na pewno warto też się upewnić, że ekran ma rozdzielczość co najmniej FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Modele z niższą rozdzielczością na szczęście są dziś rzadkością, ale wciąż można je spotkać. Nie warto jednak na tym oszczędzać – FullHD to minimum, by obraz na ekranie laptopa był ostry i miły dla oczu.

Taki wyświetlacz znajdziemy w kosztującym nawet 2199 zł laptopie ASUS X515JA, dostępnym w promocyjnej cenie w sklepie RTV Euro AGD. To znakomity komputer do stawiania pierwszych kroków w internetowym świecie i poznawania obsługi podstawowych programów.

ASUS X515JA

Nawet ten najtańszy model jest wyposażony w kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, czyli minimum 8 GB RAM-u. Na rynku wciąż można znaleźć komputery z 4 GB RAM-u, ale nie warto oszczędzać – 8 GB pamięci operacyjnej to dziś minimum, które pozwala na płynne korzystanie z przeglądarki internetowej i podstawowych aplikacji. Równie istotnym elementem specyfikacji jest procesor, jednak tutaj wybór jest bardzo prosty - jeśli tylko laptop jest wyposażony w procesor Intel Core, 10, 11 lub 12 generacji, możemy być pewni, że będzie to maszyna, która wystarczy dziecku do niemal wszystkiego. Nawet najbardziej przystępny procesor Intel Core i3 oferuje wydajność, która sprosta wszelkim potrzebom, jakie może mieć dziecko wkraczające do cyfrowego świata po raz pierwszy.

Jeśli jednak chcemy się upewnić, że komputer posłuży przez dłuższy czas, warto już na starcie zainwestować w laptop taki jak Acer Aspire 3, dostępny w promocyjnej cenie 2599 zł w RTV Euro AGD, który jest wyposażony w procesor Intel Core i5 10. Gen. Trzeba pamiętać, że procesora w laptopie nie można wymienić, więc przez cały okres użyteczności komputera pozostajemy z tym, co kupiliśmy. W tym konkretnym laptopie możliwe jest jednak rozbudowanie RAM-u. Jeśli z czasem zobaczymy, że 8 GB przestaje wystarczać, można go dołożyć we własnym zakresie lub korzystając z pomocy specjalisty.

Acer Aspire 3

Od samego początku warto też pomyśleć o odpowiedniej ilości miejsca na dane i jego odpowiednim rodzaju. Szerokim łukiem należy omijać garstkę komputerów, które wciąż są sprzedawane z talerzowymi dyskami HDD. Są co prawda nieco tańsze, ale nie jest to oszczędność, z której warto korzystać. Stawiamy na SSD o odpowiedniej pojemności. Oczywiście, dziecku z początku wystarczy nawet 128 GB, ale jeśli chcemy, żeby komputer posłużył przez lata i się nie zatkał od narastającej ilości danych, dobrze jest od razu kupić komputer wyposażony w co najmniej 512 GB.

A jeśli mamy dziecko, które zaraz wkroczy w wiek szkolny, można wręcz pokusić się o zakup takiej maszyny jak HP Pavilion 15, którą kupimy w RTV Euro AGD w promocyjnej cenie 2699 zł. Wydając takie pieniądze dostajemy sprzęt, na którym dziecko nie tylko nauczy się obsługi komputera i internetu, ale który posłuży mu także w szkole, a może nawet pozwoli pograć w mniej wymagające gry, jak Minecraft czy gry edukacyjne.

HP Pavilion 15

HP Pavilion 15 wyposażony jest w szybki procesor Intel Core i5 11. Gen. z grafiką Intel Iris Xe, 16 GB RAM-u i aż 1 TB miejsca na dane. Kupując taki komputer mamy gwarancję, że nawet jeśli nasza pociecha zacznie interesować się grami lub tworzeniem multimediów, to laptop sprosta wyzwaniu i umożliwi dziecku dalszy rozwój. W końcu szkoda by było kupić komputer tylko po to, by po roku czy dwóch okazało się, że nasze dziecko złapało zajawkę, z którą laptop nie daje sobie rady, prawda? Kupno nowego sprzętu po tak krótkim czasie zwykle nie wchodzi w grę, a brak odpowiednich narzędzi może skutecznie zniechęcić dziecko do dalszego rozwijania pasji.

Trzeba też dodać, że każda z wymienionych maszyn jest wyposażona w preinstalowany system Windows 11 Home. Najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu oferuje szereg udogodnień, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Intuicyjny interfejs ułatwi dziecku nawigację po systemie, podobnie jak szybka, energooszczędna i bezpieczna przeglądarka Microsoft Edge, wyposażona m.in. w zabezpieczenie przed śledzeniem. Z kolei dostępne w systemie Windows 11 narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwolą rodzicom ustalić rozsądne granice dla dziecka; wystarczy skonfigurować konto rodzinne w ustawieniach kont Microsoft, by móc podejrzeć, co nasze dziecko robi przy komputerze oraz ograniczyć mu dostęp, zarówno do potencjalnie szkodliwych stron internetowych, jak i po prostu zadbać, żeby nie siedziało przed laptopem całymi dniami.

Komputer dla dziecka nie musi być drogi.

Kupując dziecku pierwszy komputer wcale nie musimy wydawać fortuny. Dobrze jednak, żeby była to w miarę nowoczesna maszyna, wyposażona w system Windows 11, szybkie procesory Intel Core, napęd SSD i wygodny, duży ekran, która pozwoli dziecku na komfortowe poznawanie cyfrowego świata, w którym będzie się obracać przez całe życie. Znakomite laptopy dla dziecka znajdziecie w promocyjnych cenach w sklepach RTV Euro AGD.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD
Najnowsze
Zobacz komentarze