REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa gra Google działa na każdym PC, telefonie czy tablecie. Pójdzie nawet na zegarku

Nowa gra od Google’a sama w sobie nie jest przesadnie ciekawa. Przeciwnie do odpowiedzialnej za nią technologii, jaką jest Google Flutter. Google Pinball to demonstracja jak łatwo tworzyć nawet skomplikowane aplikacje, które działać będą właściwie na każdym urządzeniu.

11.05.2022
16:05
Google I/O Pinball Machine
REKLAMA

Tuż przed rozpoczęciem Google I/O - jednej z najważniejszych w tym roku konferencji dla deweloperów, obok Apple WWDC i Microsoft Build - Google wydał nową, darmową grę. Google I/O Pinball Machine to prosty symulator flippera. Dość uroczy i mogący stanowić miłą odskocznię od rzeczywistości na kilka chwil - są jednak od niego znacznie lepsze. Czemu więc o tym piszemy?

REKLAMA

Czytaj też:

Gra Pinball Machine powstała we Flutterze, a więc w intensywnie promowanym przez Google’a frameworku programistycznym. Za pomocą Fluttera można tworzyć proste i złożone gry i aplikacje, wykorzystując technologie webowe. Oznacza to, że flutterowe twory zadziałają właściwie na każdym urządzeniu elektronicznym. Pod warunkiem, że to jest wyposażone w nowoczesną i zgodną ze standardami przeglądarkę.

Google I/O Pinball Machine. Flutter sprawił, że gra działa na każdym PC, telefonie czy tablecie. Pójdzie nawet na zegarku.

Gra zachowuje się jak typowa PWA. Na systemach obsługujących ten rodzaj aplikacji można ją więc zainstalować, by była widoczna na liście wszystkich gier i aplikacji i pozbawiona zbędnego interfejsu przeglądarki internetowej. Wykorzystuje silnik Flame, który został zbudowany na Flutterze. Odpowiada on za animacje, fizykę i wykrywanie kolizji. Google jak nietrudno się domyślić rekomenduje stosowanie przeglądarek Chromium, Flutter działa jednak na wszystkim, w tym w Apple Safari na iPhonie.

Google I/O Pinball Machine to pokaz technologii Flutter
REKLAMA

To sugeruje, że Google na I/O 2022 poświęci Flutterowi bardzo dużo czasu, co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Flutter został bardzo ciepło przyjęty przez społeczność programistów i już dziś jest relatywnie powszechnie stosowany. Trudno się dziwić: pozwala na napisanie funkcjonalnych gier i aplikacji, które z miejsca mogą działać na iPhonie, iPadzie, Macu i na urządzeniach z Androidem i z Windowsem, co sprawia, że ich produkcja jest znacznie tańsza, szybsza i wygodniejsza.

Uproszczoną dokumentację techniczną gry można znaleźć pod tym adresem. Sam Pinball dostępny jest po kliknięciu w to łącze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA