REKLAMA

Rosja ogranicza dostęp do Facebooka i Instagrama. Serwisy "cenzurowały" wpisy

Rosyjski rząd już dziś ma ograniczyć Rosjanom dostęp do Facebooka, Instagrama i innych serwisów należących do Mety. Rosja oskarża Facebooka o łamanie praw i wolności swoich obywateli.

25.02.2022 17.54
Rosja ogranicza dostęp do Facebooka. Miał "cenzurować" wpisy
REKLAMA

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała, że częściowo ogranicza w Rosji dostęp do Facebooka i innych serwisów należących do Mety. Rosyjski rząd zaczął twierdzić, że Facebook oraz Instagram stosują cenzurę. Serwisy mają "łamać prawa i wolność obywateli Rosji".

REKLAMA

Wszystko sprowadza się do faktu, że z Facebooka oraz Instagrama miały znikać treści propagandowe publikowane przez rosyjskie media i agencje, w tym RIA Nowosti, Lenta.ru i gazeta.ru. Agencja Reuters próbowała skontaktować się z Facebookiem i rosyjską ambasadą w Waszyngtonie, ale na razie nie udało się uzyskać oficjalnego komentarza.

Na razie nie jest jasne w jakiej skali Facebook miałby być zablokowany w Rosji.

Rosja kolejny raz uderza w Facebooka.

Najnowszy przypadek odcięcia Facebooka to nie jedyny przykład na niechęć władz rosyjskich do amerykańskich serwisów. W grudniu 2021 r. rosyjski sąd nałożył karę grzywny na Facebooka oraz Twittera za treści, które Rosja uważała za nielegalne. Mimo zgłoszeń z prośbami o usunięcie treści, serwisy pozostawiały wpisy.

REKLAMA

Facebook musiał zapłacić w Rosji 17 mln rubli, czyli ok. 950 tys. zł według ówczesnego przelicznika. Wcześniej kary zostały nakładane na Twittera (10 mln rubli), Telegram (15 mln rubli) oraz Tik Tok (4 mln rubli).

Komentatorzy polityczni twierdzili wówczas, że to jawny przykład na próbę wywarcia ścisłej kontroli nad rosyjskim internetem. Ograniczanie dostępu do Facebooka wpisuje się w ten trend.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA