REKLAMA

Xbox poinformuje, czy twój komputer poradzi sobie z grą

Nie wszystkie gry zadziałają na wszystkich komputerach, nawet jeśli teoretycznie są z nimi zgodne. Microsoft szykuje aktualizację dla platformy Xbox, dzięki której gracze nie będą robić sobie nadziei. I nie będą kupować gier, które nie będą dobrze działać na ich PC.

07.12.2021 18.58
xbox cloud gaming na pc aplikacja xCloud windows 10
REKLAMA

Redakcja The Verge dostrzegła bardzo ciekawą nowość w usłudze Xbox dla PC. Ta wyraźnie jest wprowadzana w ramach testów A/B, bowiem większość graczy nadal nie ma do niej dostępu. Jest jednak bardzo użyteczna i tak po prawdzie, to powinna być już obecna w usłudze od dawna. Chodzi o sprawdzenie, czy dana gra będzie dobrze działać z danym PC.

REKLAMA

Czytaj też:

PC, w przeciwieństwie konsol do gier, nie gwarantują dobrych doświadczeń z każdą grą. To, że na danym laptopie bez problemu działa Fortnite czy Civilization, niestety nie oznacza, że świetnie będzie też się grało w dużo bardziej złożone technicznie gry. Te mogą się na tym PC uruchomić i teoretycznie działać. W praktyce jednak niska płynność animacji i ciągłe doczytywanie danych może sprawić, że w praktyce w dany tytuł nie będzie dało się grać.

Xbox dla Windows z funkcją sprawdzania wymagań sprzętowych.

 class="wp-image-1962974"
Xbox na PC rośnie na coraz groźniejszego konkurenta dla Steama

Do aplikacji Xbox trafi nowa etykieta, wyświetlana bezpośrednio pod przyciskiem Zainstaluj. Na razie natrafiono na dwie jej wersje: Ta gra powinna świetnie działać na tym PC oraz Informacje o wydajności nie są jeszcze dostępne. To sugeruje, że aplikacja Xbox nie wykonuje żadnych benchmarków. Prawdopodobnie Microsoft wprowadza do swojej bazy danych informacje o wymaganiach technicznych udostępnianych w ramach Xboxa gier, a aplikacja zestawia informacje z tej bazy z konfiguracją komputera, na której jest udostępniona.

REKLAMA

Microsoft niestety na razie nie udziela żadnych informacji o tej nowości, wiele więc w tym wszystkim domysłów. Nie jest jasne jak dokładnie działa to etykietowanie, czemu nie wszyscy jeszcze je widzą oraz kiedy nowość będzie wprowadzona dla wszystkich graczy.

Teoretycznie, rozwiązaniem na zbyt wysokie wymagania sprzętowe jest usługa Xbox Cloud Gaming, przenosząca cały ciężar obliczeń związanych z przetwarzaniem gry na centrum danych Microsoftu. To jednak wymaga połączenia internetowego o bardzo wysokiej jakości. Na dodatek katalog Xbox Cloud Gaming nie obejmuje wszystkich gier na Xbox, a tylko większość (nie wszystkie!) gier z katalogu Xbox Game Pass.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA