REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kupiłeś PC z jedną z płyt głównych Asusa? Musisz ją odesłać, bo ktoś włożył część na odwrót

Głupia pomyłka w fabryce będzie drogo kosztować Asusa i jego klientów. Płyty główne ROG Maximus Z690 Hero mogą zawierać wsadzony odwrotnie kondensator pamięci. Może to doprowadzić do uszkodzenia PC, a w skrajnym przypadku do pożaru. Asus wzywa klientów do odesłania produktu.

30.12.2021
15:29
asus rog maximus hero z690 problem
REKLAMA

Asus ROG Maximus Z690 Hero to nie byle jaka płyta główna. To sprzęt mający zaspokoić nawet najbardziej wymagających klientów. Koszt samej płyty to około 3000 zł, nie licząc karty graficznej, procesora i reszty podzespołów. Niestety, wysoka cena nie daje gwarancji jakości i bezawaryjności.

REKLAMA

Czytaj też:

W Sieci zaczęły się pojawiać doniesienia, że komputery wyposażone w te płyty główne przestają działać, nie uruchamiają się - a niektórzy wręcz twierdzili, że ich komputery stanęły w ogniu. Zniszczenia zdawały się pochodzić od jednego z tranzystorów polowych z izolowaną bramką. Znający się na rzeczy klienci informowali, że ich zdaniem jeden z kondensatorów został zainstalowany odwrotnie, co prawdopodobnie odwracało biegunowość i prowadziło do awarii.

Co gorsza, niektóre płyty główne, które nadal działały, prowadziły - według diagnozy ich posiadaczy - do uszkodzenia zainstalowanych w nich kości DDR5 DRAM. Użytkowników tych komputer witał kodem błędu QCODE 53, świadczącym właśnie o fizycznym uszkodzeniu pamięci.

Asus potwierdza. Płyty główne ROG Z690 Maximus Hero mają odwrotnie założone kondensatory, wycofuje je z rynku i prosi klientów o ich zwrot.

Asus, co należy podkreślić, ma do tej pory bardzo dobrą opinię wśród entuzjastów grania na PC. Jest uważany za solidną firmę, produkującą sprzęt wysokiej jakości. Najwyraźniej nawet takim producentom zdarzają się kompromitujące wpadki. Firma potwierdziła występowanie problemu, wezwała swoich partnerów do wycofania płyt głównych ze sprzedaży, a klientów do ich zwrotu. Zadeklarowała też chęć pełnej współpracy z władzami krajów, w których prowadzi działalność.

REKLAMA
 class="wp-image-1992503"
Problem z płytami głównymi ROG Z690 Maximus Hero. Ogłoszenie Asusa na grupie facebookowej

Jak wynika ze wstępnego śledztwa Asusa, uszkodzone płyty mają oznaczenie na tabliczce znamionowej Part numer 90MB18E0-MVAAY0 oraz numery seryjne zaczynające się od MA, MB lub MC. Firma zapowiada też, że już pracuje nad programem wymiany sprzętu i rekompensat dla klientów. Nie ma jeszcze konkretnych informacji na ten temat do zdradzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA