REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje dane: to oni kupowali nasz wojskowy sprzęt. Na liście m.in. USA i Ukraina

Chociaż najczęściej dyskutuje się o tym, co kupujemy, od kogo i za ile, to równie istotną częścią jest eksport polskiego sprzętu wojskowego. Wprawdzie z ujawnionych przez MSZ danych nie wynika, że sprzedaż rośnie, ale informacje na temat kupujących są bardzo ciekawe.

03.10.2021
18:40
szef kontrwywiadu
REKLAMA

Zeszłoroczne wyniki polskiego eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego są zbliżone do danych prezentowanych w Raporcie za rok 2019 osiągając wartość 392, 5 mln euro – podsumowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym raporcie.

REKLAMA

Najwięcej sprzętu kupują od nas Amerykanie

Sprzedaż do Stanów Zjednoczonych to aż 35 proc. wartości całego eksportu. Wśród ich największych odbiorców znajdziemy Filipiny (18 proc.), Ukrainę (6 proc.) oraz Wietnam i Algierię (po 5 proc.).

Ukraińcy kupili m.in. 16 sztuk Oncilla 4x4 – to bojowy pojazd opancerzony. Z kolei Amerykanie nabyli pięć szturmowych śmigłowców S-70i, podobnie jak Filipińczycy, którzy skusili się na sześć egzemplarzy.

Amerykanie najwięcej kupowali jednak pistoletów czy karabinów. W tym przypadku liczby dosłownie szły w tysiące kupionych broni.

Jeżeli chodzi zaś o unijne państwa, to najczęściej zakupy u nas robili Hiszpanie (wydając prawie 20 mln euro), Litwini (ponad 6 mln euro, a wśród zakupionego sprzętu znajdziemy 80 sztuk zestawu rakietowego Grom) i Niemcy, którzy zapłacili nam również nieco ponad 6 mln euro.

REKLAMA

- Wydaje się, że na obecnym etapie trudno jest precyzyjnie wskazać jaki wpływ na wyniki polskiego eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego miały ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19. Ostateczny obraz zmian na międzynarodowym rynku towarów o znaczeniu strategicznym przyniosą zapewne dopiero następne lata. Przedstawione w raporcie dane skłaniają jednak do wniosku, że całkowity wynik polskich podmiotów aktywnych na międzynarodowych rynkach uzbrojenia jest nadal
odległy od ich potencjału – komentuje dane Marcin Przydacz, podsekretarz stanu.

Jeżeli chodzi zaś o sprzęty, które kupujemy, to w ostatnim czasie największym zakupem czołgi M1A2 Abrams - będące filarem amerykańskiej armii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA