REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Nadal mylisz srebro z żelazem? Google ma interaktywną tablicę Mendelejewa w 3D

Czy istnieje lepszy moment na naukę układu okresowego pierwiastków niż środek wakacji? W Google’u myślą, że nie.

12.08.2021
7:58
Nadal mylisz srebro z żelazem? Oto interaktywna tablica Mendelejewa od Google
REKLAMA

Wrzesień coraz bliżej, pogoda coraz gorsza, wieczory coraz dłuższe. Ach, jak dobrze byłoby przypomnieć sobie układ okresowy pierwiastków… nie pomyślał nikt nigdy, dopóki ktoś w Google’u nie wpadł na taki szalony pomysł.

REKLAMA

Pomysł został przekuty w podstronę widoczną w wynikach wyszukiwania. Póki co całość nie jest przetłumaczona na język polski, ale jeśli jesteś na tyle duży/duża, by mieć na chemii układ okresowy pierwiastków, najpewniej władasz już językiem angielskim na tyle dobrze, że poradzisz sobie z nową podstroną.

Jak ją otworzyć? Wystarczy wpisać w anglojęzycznym Google’u „periodic table” i kliknąć przycisk „explore elements”. Zapewne niedługo będą działać komendy „układ okresowy pierwiastków” i „sprawdź pierwiastki”. Ewentualnie możesz wejść na podstronę bezpośrednio, klikając ten link.

 class="wp-image-1819750"

Na specjalnej podstronie widzimy interaktywną tablicę Mendelejewa, na której możemy wybrać konkretny pierwiastek, po czym obejrzeć… jego model w 3D. Google pokazuje wizualizację protonów i neutronów, a także elektronów krążących wokół jądra atomowego z podziałem na kolejne powłoki elektronowe. Taki model atomu możemy obracać i oglądać z każdej strony.

Do tego dostajemy najważniejsze informacje o każdym pierwiastku, w tym masę atomową, symbol, gęstość, datę odkrycia i w zależności od typu pierwiastka temperaturę topnienia oraz wrzenia.

Pierwiastek na biurku.

REKLAMA

Co więcej, nowa strona Google została dostosowana do wyświetlania na ekranie smartfona, a do tego działa tam lepiej niż na komputerze. Dlaczego? Ponieważ modele pierwiastków można wyświetlać w trybie AR, przy użyciu kamery smartfona. Po zeskanowaniu powierzchni atom można „przykleić” jako nakładkę widoczną w smartfonie na tle naszego pokoju. Atom następnie można obejrzeć z każdej strony, np. obchodząc go dookoła.

Przydatne? Nie do końca, ale za to naprawdę efektowne. To już kolejny przykład na to, że Google coraz bardziej inwestuje w treści AR w wyszukiwarce. Nie wierzysz? Wpisz na smartfonie nazwę zwierzęcia, np. „lew” czy „słoń”. Cyfrowy model 3D będziesz mógł wyświetlić, korzystając z AR i kamery smartfona. Jeśli masz dzieci, będzie to świetną zabawą. Sprawdziłem w praktyce!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA