REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Lasy mogą wspomóc człowieka w walce ze zmianami klimatu. Bardziej, niż się wydawało

Sadzenie lasów na średnich szerokościach geograficznych może wspomóc walkę z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi. Do teraz nie było to takie jasne.

11.08.2021
10:50
lasy
REKLAMA

Korzyści płynące z sadzenia lasów wydają się na pierwszy rzut oka oczywiste. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, którego nadmiar powoduje wzrost średnich temperatur na Ziemi. Im więcej będzie drzew, tym więcej będą one pochłaniały dwutlenku węgla i tym samym skuteczniej będą walczyły z ocieplaniem klimatu. Nie wszystko jest jednak takie proste.

REKLAMA

Wszystko powyższe to oczywiście prawda. Jednak lasy charakteryzują się niskim albedo, co oznacza, że odbijają niewiele światła słonecznego, w przeciwieństwie do wody czy lodu. To z kolei sprawia, że naukowcy od dawna zastanawiali się, czy korzyści płynące z pochłaniania dodatkowego dwutlenku węgla przez lasy nie zostaną przyćmione przez dodatkową ilość ciepła słonecznego przytrzymywanego przez drzewa na Ziemi. Gdyby tak było, mogłoby się okazać, że odtwarzanie lasów i zalesianie nowych obszarów nie przyczyniłoby się w żaden sposób do obniżenia średnich temperatur na Ziemi.

Naukowcy: zapomnieliście o jednym istotnym elemencie

Badacze z Uniwersytetu w Princeton opublikowali właśnie w periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences raport, w którym wskazują na jeszcze jeden istotny czynnik, który bardzo często pomija się we wszelkich analizach. Wskutek perspiracji nad obszarami leśnymi częściej i na dłużej tworzą się chmury. Chmury z kolei mają bardzo wysokie albedo i odbijają dużo światła słonecznego, przez co powstrzymują przed utrzymywaniem ciepła przy Ziemi.

Aby jednak sprawdzić, jak to wypada ilościowo, badacze sprawdzili wpływ roślinności na formowanie się chmur w średnich szerokościach geograficznych między 30 a 45 stopniami szerokości geograficznej, bazując przy tym na danych satelitarnych z lat 2001-2010.

Drzewa + chmury = korzyść

Okazało się, że sekwestracja węgla przez drzewa w połączeniu z chłodzącym działaniem chmur przewyższają względne ubytki spowodowane pochłanianiem promieniowania słonecznego przez drzewa.

REKLAMA

Opracowane na podstawie tych badań modele wskazują, że chmury formują się dużo wcześniej w ciągu dnia nad terenami zalesionymi niż nad jakimikolwiek innymi formami roślinności, przez co przez dłuższą część dnia ochładzają powierzchnię Ziemi, chłodząc atmosferę.

Powyższe wnioski mogą okazać się przydatne przy tworzeniu planów odtwarzania lasów oraz sadzenia nowych lasów w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Jednocześnie jednak badacze zauważają, że środowisko naturalne jest niezwykle zniuansowane i każdorazowo należy przeprowadzać lokalne badania wpływu sadzenia nowych lasów na regionalny ekosystem. Drzewa wpłyną bowiem nie tylko na temperatury, ale także na cykl wody w regionie czy też ograniczanie miejsca niezbędnego pod uprawy. A jakby nie patrzeć, najważniejsze jest to, aby nie pogorszyć stanu już zastanego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA