REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To na pewno Ziemia? Fantastyczne zdjęcie zrobione przez astronautę ze stacji kosmicznej

Tego jeszcze nie było. Astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonał takie zdjęcie błękitnej planety, na którym wygląda ona jak… Czerwona Planeta.

25.05.2021
8:35
ziemia jak mars
REKLAMA

Ani jednej chmury i tylko czerwone i rdzawe barwy po horyzont. Wyobrażam sobie, że właśnie tak łazik Perseverance widział Marsa podchodząc do lądowania

- napisał Thomas Pesquet, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej.
REKLAMA
ziemia jak mars class="wp-image-1722900"
Ziemia sfotografowana przez Thomasa Pesqueta z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: ESA/NASA–T. Pesquet

W rzeczywistości zdjęcie po prostu przedstawia rozległe obszary pustynne Ziemi, które przynajmniej na pierwszy rzut oka mogą - szczególnie barwą - przypominać rdzawe pustkowia czwartej planety od Słońca.

Jeżeli jednak przyjrzeć się zdjęciu nieco dokładniej, zauważymy, że przy prawej krawędzi kadru widoczne są pojedyncze chmury, a delikatna niebieska poświata na widnokręgu wskazuje na obecność znaczącej atmosfery. Atmosfera marsjańska, wielokrotnie rzadsza od ziemskiej, nie byłaby w stanie wytworzyć takiej poświaty.

Dla porównania

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) krążąca wokół Marsa wykonała w ubiegłym miesiącu zdjęcie powierzchni Czerwonej Planety, na którym widać… łazik Curiosity wspinający się po zboczu wzgórza Mont Mercou na Marsie.

 class="wp-image-1722903"
Łazik Curiosity sfotografowany przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO)
REKLAMA

Paradoksalnie, ze względu na dobór filtrów, to zdjęcie bardziej przypomina Ziemię niż zdjęcie wykonane przez Pesqueta.

A zrobiono zostało za pomocą kamery HiRISE, która jest w stanie dostrzec na powierzchni Marsa obiekty wielkości zaledwie kilku metrów. Podczas wykonywania powyższego zdjęcia, sonda MRO znajdowała się 270 km nad łazikiem Curiosity.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA