REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmiczna tapeta tygodnia: fabryka gwiazd w Mgławicy Carina. Pobierz i ustaw jako tło pulpitu

Nawet jeżeli macie bardzo dobry wzrok, jest ciemno, na niebie nie ma Księżyca i warunki atmosferyczne są idealne, na niebie możecie zobaczyć najwyżej kilka tysięcy gwiazd. Tymczasem sama nasza galaktyka, Droga Mleczna składa się z obłędnych 200-400 miliardów gwiazd. Skąd się one wszystkie biorą?

04.05.2021
8:05
Kosmiczna tapeta tygodnia: gwiezdny żłobek w Mgławicy Carina
REKLAMA

Między innymi z takich miejsc jak to uwiecznione na zdjęciu powyżej. Zdjęcie wykonane za pomocą kamer zainstalowanych na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia centralny rejon Mgławicy Carina.

REKLAMA
 class="wp-image-1693074"

Choć na pierwszy rzut oka ciężko ustalić, na co patrzymy, to jest to mieszanina gęstego gazu i pyłu, intensywnych wiatrów gwiazdowych oraz silnego promieniowania ultrafioletowego skrywającego się w głębi za obłokami gazu.

Dopiero co powstałe (zaledwie 3 miliony lat temu), niezwykle masywne gwiazdy, wywiewają ze swojego otoczenia pozostałości rozległego obłoku molekularnego, z którego powstały. Mowa tutaj o prawdziwych olbrzymach. W samej mgławicy Carina znajduje się kilkadziesiąt młodych gwiazd nawet 50-100 razy masywniejszych od Słońca.

 class="wp-image-1693080"

Swoją drogą, naukowcy podejrzewają, że dokładnie w takim samym miejscu ponad 4,5 mld lat temu powstało także Słońce, wokół którego z czasem uformował się cały Układ Słoneczny. Pierwotnie zatem nasza gwiazda dzienna mogła mieć w swoim otoczeniu wiele innych gwiazd. Na przestrzeni miliardów lat rodzeństwo Słońca mogło jednak rozejść się po całej galaktyce.

Mgławica Carina znajduje się w Gwiazdozbiorze Kila widocznym na niebie z południowej półkuli Ziemi. Na zdjęciu kolorem czerwonym oznaczono siarkę, zielonym wodór i niebieskim tlen.

REKLAMA

Powyższą grafikę w wielu różnych formatach możesz pobrać na swoje urządzenia ze strony Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA