REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

CHEOPS otworzył oczy. Teleskop kosmiczny będzie obserwował planety pozasłoneczne

18 grudnia 2019 roku, na szczycie rakiety Sojuz-Fregat, w przestrzeń kosmiczną wyniesiony został europejski teleskop kosmiczny CHEOPS. Po trwającym kilka tygodni procesie przygotowawczym dzisiaj rano usunięta została osłona zwierciadła głównego teleskopu i po raz pierwszy spojrzał on w kierunku pobliskich gwiazd.

30.01.2020
19:56
CHEOPS otworzył oczy. Teleskop kosmiczny będzie obserwował planety pozasłoneczne
REKLAMA
REKLAMA

CHEOPS to zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną teleskop, którego głównym zadaniem będzie obserwowanie pobliskich, jasnych gwiazd, wokół których krążą znane już planety pozasłoneczne. W trakcie swojej misji CHEOPS będzie obserwował kolejne tranzyty tych planet na tle tarcz ich gwiazd macierzystych, mierząc ich rozmiary z niespotykaną dotąd precyzją i dokładnością.

Zważając na fakt, że teleskop będzie obserwował planety, których masę oszacowano już wcześniej za pomocą instrumentów naziemnych, badacze będą w stanie ustalić gęstość planet, a tym samym oszacować ich skład chemiczny. Głównym celem teleskopu będą planety o rozmiarach od superziemi do Neptuna (1-6 mas Ziemi).

Jak dotąd wszystkie zadania i testy CHEOPS przechodził śpiewająco. Po zakończeniu 22 grudnia fazy startu i wejścia na wstępną orbitę (LEOP), 8 stycznia br. po raz pierwszy uruchomiono wszystkie instrumenty znajdujące się na pokładzie teleskopu.

W ostatnich dniach natomiast przeprowadzono szereg testów i czynności kalibracyjnych, które potwierdziły, że teleskop zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami i gotowy jest na spojrzenie w przestrzeń kosmiczną. Można nawet powiedzieć, że wykonał już wiele zdjęć, jednak, póki co, wszystkie są czarne, bowiem fotografował on osłonę zwierciadła - to także jeden z testów kalibracyjnych.

Dzisiaj o 8:34 czasu polskiego CHEOPS otworzył pokrywę teleskopu. W razie jakiegokolwiek niepowodzenia, tej czynności nie dałoby się już cofnąć. Mimo to, otwarcie pokrywy przebiegło bezproblemowo, a teleskop po raz pierwszy ujrzał gwiazdy.

Dostrzeganie tranzytów egzoplanet, szczególnie tych najmniejszych, na tle ich gwiazd macierzystych wymaga pomiarów o bardzo dużej precyzji. Jeszcze trudniejsze jest badanie własności takich planet - takiemu wyzwaniu mogą sprostać jedynie niektóre teleskopy znajdujące się w przestrzeni kosmicznej.

Jednym z kluczowych elementów teleskopu jest 95-centymetrowej długości osłona, która chroni optykę teleskopu przed jakimkolwiek zanieczyszczeniem światłem bocznym. Usunięta dzisiaj pokrywa natomiast przypomina pokrywę obiektywu fotograficznego i do dzisiaj chroniła ona instrumenty naukowe teleskopu przed pyłem i jasnym światłem (np. słonecznym) w trakcie testów, startu i pierwszych manewrów orbitalnych.

REKLAMA
 class="wp-image-1078728"
Usunięta dzisiaj pokrywa układu optycznego teleskopu kosmicznego CHEOPS.

W ciągu najbliższych tygodni zespół wdrażający teleskop do pracy przeprowadzi testy wydajności detektorów teleskopu, aby upewnić się, że teleskop działa tak jak planowano i jest w stanie z powodzeniem wykrywać tranzyty egzoplanet i realizować swoją ambitną misję naukową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA