REKLAMA

Klucze, namierzam was! Bluetooth 5.1 pozwoli na precyzyjne lokalizowanie urządzeń

Znowu gdzieś wsadziłeś telefon i nie możesz go znaleźć? Jeżeli wykorzystuje on Bluetootha 5.1, to zlokalizujesz go niemal natychmiastowo. Do standardu trafia szczególnie użyteczna nowa funkcja.

29.01.2019 12.50
bluetooth 5.1
REKLAMA
REKLAMA

Niemal wszystkie urządzenia mobilne wykorzystują mechanizm GPS do określania swojego położenia w przestrzeni. Czasem jest on uzupełniany o metody triangulacji na podstawie obecnych w pobliżu punktów dostępowych do sieci bezprzewodowych. A czasem wręcz polega wyłącznie na tej ostatniej metodzie.

To wystarczająco precyzyjne mechanizmy, by nasze urządzenia mogły realizować funkcję nawigacji tudzież by mogły wyświetlać nam informacje sprofilowane pod obszar, w którym się znajdujemy. Zupełnie się jednak nie nadają do zlokalizowania sprzętu znajdującego się na którejś półce w naszym salonie, a my nie pamiętamy na której.

Bluetooth 5.1 z odsieczą. Będzie w stanie określić dokładną odległość od obiektu i kierunek, z którego nadaje sygnał.

Nie są to oczywiście tak precyzyjne informacje, jak dokładne współrzędne obiektu w trójwymiarowej przestrzeni. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Bluetooth 5.1 będzie w stanie podać wspomniane wyżej dane z bardzo dużą precyzją – z dokładnością co do centymetra – znacząco zwiększy możliwość dokładnego lokalizowania obiektów.

bluetooth 5.1 class="wp-image-877531"

Przykład z poszukiwaniem gadżetu w salonie wydaje się być trywialny, ale nie zapominajmy, że otwiera to zupełnie nowe możliwości urządzeniom Internetu rzeczy. Grupa standaryzująca standard Bluetooth zwraca uwagę, że nowy standard pozwoli – na przykład – muzeom na tworzenie zupełnie nowych elektronicznych przewodników, które będą mogły precyzyjnie prowadzić zwiedzających do eksponatów.

Bluetooth 5.1 to też inne, choć mniej istotne nowości.

REKLAMA

Nowa wersja standardu może się pochwalić wydajniejszym algorytmem przetwarzania danych GATT (Generic Atrrribute Profile), co powinno pozwolić na szybsze parowanie urządzeń przy użyciu mniejszej ilości energii.

Bluetooth 5.1, jak każda nowa wersja tego standardu, nie trafi do większości obecnych już na rynku urządzeń, chyba że ich moduły łączności były projektowane z myślą o zgodności z tym standardem. Na razie jednak dopiero zatwierdzono jego ostateczną specyfikację, a to oznacza, że producenci dopiero teraz mogą zacząć implementować jego właściwą wersję. Na możliwość testowania Bluetootha 5.1 prawdopodobnie poczekamy więc jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA