Media  / Artykuł

Wykres dnia: użytkownicy Apple niemal jednogłośnie wybrali ulubioną emoji

Gdyby można było przyznawać tę nagrodę słowa roku temu samemu słowu, ta emotikona znów byłaby na podium. Użytkownicy sprzętów Apple’a ją pokochali.

W 2015 roku wszystkich zaskoczył fakt, iż nagrodę słowa roku wg słownika Oxfordu otrzymała… emotka. Konkretnie face with tears of joy:

Wyjaśniałem wtedy, że emotka wcale nie została wybrana przez gremium uniwersyteckie czy specjalnie powołane przez Oxford Dictionary jury, jak miało to miejsce w poprzednich latach, a przez użytkowników. Słowo roku wybiera się bowiem na podstawie tzw. korpusu językowego, czyli – w uproszczeniu – tego, jakich słów najczęściej używają osoby wypowiadające się w danym obszarze (sieci lub publikacjach analogowych).

Emotikona została wybrana na podstawie danych pochodzących z klawiatury Swift Key, będącej oficjalnym partnerem nagrody słowa roku. I na podstawie częstotliwości użytkowania słów wszystko stało się jasne – najpopularniejsza jest właśnie emotikona face with tears of joy.

Emoji face with tears of joy nadal jest ulubionym słowem internautów.

Przynajmniej tych, którzy korzystają ze sprzętów Apple. Jak dowiedzieliśmy się z raportu firmy, face with tears of joy zwyczajnie deklasuje inne emotikony. Nawet prostego puszczenia okiem nie używamy na sprzętach Apple tak często.

Źródło: Apple

To nie jedyne miejsce, gdzie Słowo Roku 2015 wiedzie prym.

Rzućmy okiem na emojitracker, czyli stronę, która zlicza emotikony stosowane na Twitterze w czasie rzeczywistym. Tam również face with tears of joy niepodzielnie rządzi i dzieli, a najbliżej niej znajduje się emotikon serduszka i uśmiechającej się twarzy z oczami w kształcie serca.

Nie inaczej sytuacja wygląda na Facebooku. Z okazji Światowego Dnia Emoji w lipcu bieżącego roku serwis podzielił się informacjami dotyczącymi tego, z jakich emotikon korzystamy najczęściej. Okazało się, że prosta, uśmiechnięta buźka jest… dopiero na 10. Miejscu.

dzień emoji - jak korzystamy z emoji

Wygląda jednak na to, że face with tears of joy najbardziej popularna jest wśród anglojęzycznej części Internetu. To w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii najczęściej używa się tej emotikony. Gdy spojrzeć na wykorzystanie emoji w innych krajach, sytuacja ma się zgoła inaczej:

Czy to się nam podoba, czy nie, emoji nigdzie się nie wybierają.

Możemy krzyczeć do woli, że cywilizacja się uwstecznia i wracamy do ery piktogramów, ale… nic na to nie poradzimy. Emoji, jak widać, żyją i mają się dobrze, a skali ich użytkowania nie zmniejszył nawet żenujący film z emotkami w roli głównej.

Jak widać, przypadła nam do gustu komunikacja obrazkowa. Widzą to też giganci tech, a szczególnie Apple. Ostatecznie wielu złośliwych uważa, że Touchbar w nowych MacBookach to właśnie najdroższa na świecie klawiatura do wysyłania emotek, a gadających kup animoji w nowym iPhonie X…

…wolę nie komentować. Coś jednak jest na rzeczy, skoro Apple poświęca czas i zasoby, by wdrożyć taką funkcję w najpopularniejszym smartfonie świata.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst