REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kierowcy ciężarówek? Wkrótce ich zawód będzie równie atrakcyjny, co motorniczych parowozów

Piękny konwój ciężarówek właśnie dojechał do celu. Przemierzył Europę bez większych problemów, zapewniając wyjątkowo wydajny i ekonomiczny kurs. Czemu w ogóle o tym piszemy? Bo w wyprawie nie brali udziału kierowcy…

08.04.2016
9:47
Ciężarówki
REKLAMA
185 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Słodki jest ten mały samochodzik Google’a, nieprawdaż? Taka tam, mała miejska kuleczka, która jeszcze nieśmiało przemierza amerykańskie drogi. W czasie gdy amerykański internetowy gigant dopieszcza swój pierwszy samochód autonomiczny, Europa uznaje, że rozmiar ma znaczenie i testuje rozwiązania na wielkich ciężarówkach. A nawet konwojach ciężarówek. Autonomiczne samochody nie są bowiem tylko drogą do ułatwienia życia konsumentom; to również duża szansa dla przemysłu i branży spedycyjnej. Choć oczywiście, jak zawsze, postęp nie obędzie się bez ofiar.

Ostatni z testów, nazwany szumnie (nie bez powodu!) European Truck Platooning Challenge składał się na dwanaście ciężarówek różnych producentów, których zadaniem było przemierzenie dwóch tysięcy kilometrów europejskich tras w zwartym konwoju. Ciężarówki nie wyruszyły w swoją podróż razem: każda wyjechała od swojego producenta, by następnie na trasie połączyć się w jedną formację.

Eksperyment nie tylko zakończył się bez wpadek, ale sukces okazał się spektakularny… i groźny dla kierowców klasycznych ciężarówek. Nie tylko się bowiem okazało, że można wysyłać w podróż ładunek bez ich udziału, to na dodatek ścisły, kontrolowany przez komputer konwój oszczędził 10 proc. paliwa względem przewidzianego zużycia (dzięki ograniczeniu oporu aerodynamicznego, tylko pierwsza ciężarówka musiała go pokonywać) i był mniej uciążliwy dla kierowców postronnych z uwagi na mniejszą powierzchnię zajmowaną przez ścisły konwój od takiego, który formują „ludzcy” kierowcy.

W eksperymencie wzięły udział ciężarówki firm DAF, Daimler, Iveco, MAN, Scania i Volvo. To pierwszy eksperyment na taką skalę, uwzględniającą przekraczanie granic państw, w historii.

Konsekwencje

REKLAMA

- Wyniki tego pierwszego eksperymentu są obiecujące dla Europy. Ścisłe konwojowanie autonomicznych ciężarówek powoduje, że całe przedsięwzięcie jest bardziej ekonomiczne i bardziej wydajne. To również zwiększa bezpieczeństwo ruchu z uwagi na to, że większość wypadków drogowych wynika z ludzkich błędów. Jak wykazał ten sprawdzian, technika się bardzo rozwinęła. A to oznacza, że my, Europejczycy, musimy zsynchronizować przepisy drogowe – twierdzi holenderski minister Schultz van Haegen.

Rządy wielu krajów europejskich, a szczególnie Wielkiej Brytanii i wspomnianej wyżej Holandii, są żywo zainteresowane technologią autonomicznych ciężarówek. A kierowcy… choć niezbyt łatwo mi to pisać, muszą powoli zastanawiać się o zmianie branży. Ciekawe kiedy i nas, pismaków, zastąpią roboty…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA