Sprzęt  / News

Poznaj Raspberry Pi Zero, czyli komputer w cenie hamburgera

Picture of the author
210 interakcji
dołącz do dyskusji

Zastanawialiście, co można kupić za 5 dolarów? Ja dokładnie za taką kwotę nabyłem ostatnio czapkę. Tyle też kosztował mnie zestaw foremek do lodu. Okazuje się jednak, że 5 dolarów to kwota, która pozwala na kupno… peceta. A raczej płytki drukowanej, dzięki której można zbudować komputer.

Nie wierzycie? Spójrzcie zatem na zapowiedziany właśnie przez Raspberry Pi model Pi Zero, który kosztuje właśnie zaledwie 5 dolarów. Jego wyróżnikiem jest nie tylko cena, ale też ekstremalnie miniaturowe wymiary, które wynoszą zaledwie 65 x 30 x 5 mm. Co można otrzymać w tej cenie? Cóż, nadspodziewanie sporo. Sercem Pi Zero jest bowiem procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania równej 1 GHz. Jest on o 40% szybszy niż model używany w pierwszym Raspberry Pi. Współpracuje on z 512 MB pamięci RAM.

Co jeszcze znajdziemy w Raspberry Pi Zero?

Komputer wyposażono również w slot na karty microSD, wyjście miniHDMI obsługujące rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli przy płynności 60 klatek na sekundę oraz dwa porty microUSB służące do doprowadzania danych i energii. Pi Zero oczywiście jest kompatybilne z poprzednimi wersjami Raspberry Pi i może uruchamiać najpopularniejsze aplikacje, takie jak Scratch, Minecraft oraz Sonic Pi. Komputer ten można kupić w Wielkiej Brytanii w sklepach takich jak element14, The Pi Hut oraz Pimoroni.

Można go też dostać za darmo kupując najnowszy numer MagPi, który dziś trafia do brytyjskich kiosków. Nigdy nie podejrzewałem, że dodatkami do gazet będą komputery, ale okazuje się, że doczekaliśmy się i takich czasów.

Zapewne niska cena i przyjazna forma dystrybucji będą mieć wpływ na ogromną popularność tego komputera i to, że dzięki niemu jeszcze więcej osób na całym świecie zainteresuje się nowoczesnymi rozwiązaniami. Miło jest patrzeć na to, jak postęp techniczny pokonuje jedną z najważniejszych barier na świecie. Barierę finansową.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst