REKLAMA

Dramatycznie zagęszcza się sytuacja wokół HTC

Niestety - HTC One, świetny smartfon, który dla wielu fanów mobilnych technologii jest dziś najlepszym smartfonem dostępnym na rynku - nie uchronił HTC przed postępującymi problemami. Właśnie opublikowane wyniki finansowe za poprzedni kwartał są bezlitosne - przychody 22% w dół, zysk 83% w dół. Teraz pytanie o przyszłość HTC jest niestety wybitnie palące - co dalej, panie Chou?

05.07.2013 11.02
Dramatycznie zagęszcza się sytuacja wokół HTC
REKLAMA

To miał być kwartał, który miał dowieść, że strategia obrana przez szefa HTC, Petera Chou się sprawdza, że potężna inwestycja logistyczno-marketingowa w pojedynczy super-smartfon HTC One przyniesie tak pożądane odbicie finansowe. Niestety tak się nie stało. Wprawdzie patrząc kwartał do kwartału HTC wykaraskał się z potężnej straty, co mogłoby dawać nadzieję na przyszłą poprawę sytuacji, ale rzut oka na wyniki rok wcześniej oraz na perspektywę przyszłego kwartału raczej nie pozostawia złudzeń - nie dzieje się w tajwańskiej firmie dobrze.

REKLAMA

Rok temu HTC nie miał strategii, miał dość przeciętnie odbierane przez rynek smartfony One X. Mimo to, wyniki były o niebo lepsze niż teraz, gdy Tajwańczycy promują genialnie zaprojektowany i świetnie przyjęty medialnie smartfon One. Przypomnijmy, że poprzedni kwartał nie należał do najtrudniejszych w roku; z głównej konkurencji jedynie Samsung lansował Galaxy S 4 (jak wiemy, również nie bez problemów). Kolejne dwa kwartały 2013 r. będą znacznie trudniejsze dla HTC - nie dość, że na dniach Nokia zaprezentuje nową Lumię z przepotężną optyką, co naprawdę może namieszać w sprzedaży w krótkoterminowym okresie kwartału bądź dwóch, to także należy spodziewać się nowego iPhone'a, który najbardziej powinien zaszkodzić sprzedaży HTC One.

Gdyby kłopotów z malejącą sprzedażą było mało, HTC nie ma także szczęścia marketingowego. Wszystkim wydawało się, że HTC First - pierwszy smartfon z autorską nakładką Facebooka na system Google Android - okazał się totalną sprzedażową porażką. Ponoć na tyle dotkliwą, że HTC zmuszony był odbierać pokłady niesprzedanych egzemplarzy od amerykańskich operatorów. Facebook schował głowę w piasek, ale to HTC zostało z problemem na dłoni.

REKLAMA

Co przyniesie kolejny kwartał dla HTC? Zapewne firma będzie starała się poziomo poszerzać portfolio - powstaną mniejsze, tańsze wersje HTC One, które będą miały za zadanie poszerzyć półkę dla tajwańskiej firmy. Tyle, czy to przyniesie efekt, skoro duży One nie przebił się przez konkurencję i to wtedy, gdy nie była ona jeszcze najbardziej gorąca?

Nie tak dawno Peter Chou deklarował, że w wyniku porażki rynkowej One poda się do dymisji. Wygląda na to, że wkrótce Chou będzie musiał robić porządek na swoim biurku i szukać odpowiedniego papierowego kartonu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA