Google Quick Share przełamuje kolejną granicę. Chodzi o te nowe laptopy z Windowsem
Quick Share zaczyna być poważnym kandydatem na domyślny sposób, w jaki wymieniamy się między sobą danymi. Jest wygodny, łatwy w obsłudze, zawsze działa. Choć jeszcze nie wszędzie.
Google Nearby Share (Udostępnianie w pobliżu) i Samsung Quick Share to już od pewnego czasu dokładnie ta sama technologia. Google i Samsung zgodziły się współpracować, by spopularyzować pojedynczy standard prostej bezprzewodowej wymiany danych między urządzeniami. Coś na miarę Apple AirDrop, ale dostępnego na wszystkie możliwe rodzaje urządzeń.
Google Quick Share działa przy tym już dziś naprawdę dobrze. Wystarczy wskazać zdjęcie, dokument lub inny rodzaj danych, kliknąć na menu udostępniania, wybrać Quick Share, pojawi się lista znanych lub będących w zasięgu i aktywnych urządzeń, wskazać to docelowe - i już. Plik jest wysyłany błyskawicznie, bezprzewodowo, bez bawienia się w pośredników czy skomplikowane systemy hiperłączy. Quick Share nadal jednak nie jest dostępny na wszystkich rodzajach urządzeń, choć braki są sukcesywnie usuwane. Od teraz jest dostępny również na komputerach z Windowsem i procesorem Snapdragon (a także dowolnym innym ARM64).
Czytaj też:
Quick Share na Copilot+ PC. Windows 11 z Snapdragonem już zgodny z ważną aplikacją Google’a
Użytkownicy ekosystemu Google’a korzystają na Windowsie zapewne z trzech aplikacji. Z Google Chrome, który doczekał się natywnej dla ARM64 wersji, działającej doskonale na komputerach z procesorami Snapdragon. Z Google Drive, który na dziś na tych komputerach, niestety, nie działa wcale - Google zapowiedział natywną aplikację dla urządzeń z Windowsem i procesorami ARM64, ale nadal po niej ani śladu. Oraz z Google Quick Share, który od dziś jest już zgodny z tymi komputerami.
Google Quick Share dla układów Snapdragon działa przy tym w emulacji, pozostając aplikacja typu x64. Tyle że nie wydaje się być to najmniejszym problemem, nie jest to aplikacja wymagająca znaczącej wydajności od procesora, a emulacja w Windowsie 11 na nowych Snapdragonach X działa nadspodziewanie dobrze. Udało mi się przetestować działanie tej aplikacji na stosownym Copilot+ PC, i cóż – po prostu działa, instalując się i realizując swoje funkcje bez żadnego problemu.
Quick Share jest dostępny na Androida (jest w niego wbudowany), na Chrome OS (również wbudowany) i na urządzenia z Windowsem. Niestety nadal nie jest oferowany na urządzenia Apple’a, a dopóki to się nie wydarzy, prawdopodobnie trudno mówić o wspomnianym we wprowadzeniu do tego tekstu standardzie. Choć dostępność tej bardzo przydatnej i dobrej aplikacji na tych nowych laptopach z Windowsem niewątpliwie cieszy.