Tak wyglądało całkowite zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niebo zgasło nad Ameryką
Miliony oczu zwróciły się ku niebu, by być świadkiem jednego z najbardziej spektakularnych widowisk natury – całkowitego zaćmienia Słońca. To zjawisko, które zdarza się raz na wiele lat, tym razem zgromadziło tłumy entuzjastów astronomii, podróżników i ciekawskich obserwatorów w Ameryce Północnej. Tylko nieliczni mieli okazję podziwiać potęgę natury z perspektywy orbity. Dzięki technologii i my możemy zobaczyć, jak wygląda zaćmienie Słońca z kosmosu.
W poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku Ameryka Północna stała się świadkiem niezwykłego zjawiska - całkowitego zaćmienia Słońca. Pas całkowitości przebiegał przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę, gromadząc miliony obserwatorów, którzy z zapartym tchem obserwowali ten spektakularny moment.
Więcej niezwykłych informacji o naszym Słońcu przeczytasz na Spider`s Web:
Ciemność w biały dzień
Około godziny 20:30 czasu polskiego Księżyc przesłonił tarczę Słońca, pogrążając w ciemnościach wąski, około 100 km pas terenu. W niektórych miejscach faza całkowitego zaćmienia trwała nawet 4,5 minuty. Na niebie można było wtedy zobaczyć koronę słoneczną - zwykle niewidoczną gołym okiem - a także inne zjawiska astronomiczne, takie jak protuberancje i rozbłyski.
Technologia w służbie astronomii
W obserwacji zaćmienia pomogły nowoczesne technologie. NASA udostępniła transmisję na żywo z lotu samolotu, który podążał za cieniem Księżyca. Dzięki temu internauci z całego świata mogli podziwiać to niezwykłe zjawisko, nawet jeśli nie znajdowali się na ścieżce całkowitości.
Unikatowe doświadczenie
Dla wielu osób obserwacja zaćmienia Słońca była niezapomnianym przeżyciem. Opisywali oni uczucie euforii, zdziwienia i zachwytu. Niektórzy twierdzili, że było to najbardziej poruszające wydarzenie, jakie kiedykolwiek widzieli.
Niezwykłe widoki z kosmosu
Z pewnością jedno z najlepszych miejsc do oglądania efektów zaćmienia znajdowało się na orbicie naszej planety. Astronauci wprawdzie nie widzieli samego zaćmienia, ale mogli oglądać cień Księżyca na Ziemi. Piękne zdjęcia udostępnili m.in. naukowcy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Na zdjęciu niżej widać jak cień Księżyca, czyli umbra, pokrywa część Kanady i Stanów Zjednoczonych. Stacja kosmiczna znajduje się na wysokości 450 km nad Ziemią.
Proza życia na Ziemi
Tymczasem na Ziemi zaćmienie Słońca zastało ludzi w różnych sytuacjach. Jednym ze zdjęć, które zrobiły na mnie największe wrażenie, jest to z granicy USA z Meksykiem. Widzimy na nim nielegalnych imigrantów złapanych i już w kajdankach, którzy obserwują zjawisko na niebie wspólnie ze strażnikiem. Zdjęcie zobaczycie niżej.