REKLAMA

Tak wyglądało całkowite zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niebo zgasło nad Ameryką

Miliony oczu zwróciły się ku niebu, by być świadkiem jednego z najbardziej spektakularnych widowisk natury – całkowitego zaćmienia Słońca. To zjawisko, które zdarza się raz na wiele lat, tym razem zgromadziło tłumy entuzjastów astronomii, podróżników i ciekawskich obserwatorów w Ameryce Północnej. Tylko nieliczni mieli okazję podziwiać potęgę natury z perspektywy orbity. Dzięki technologii i my możemy zobaczyć, jak wygląda zaćmienie Słońca z kosmosu.

10.04.2024 13.56
Tak wyglądało całkowite zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niebo zgasło nad Ameryką
REKLAMA

W poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku Ameryka Północna stała się świadkiem niezwykłego zjawiska - całkowitego zaćmienia Słońca. Pas całkowitości przebiegał przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę, gromadząc miliony obserwatorów, którzy z zapartym tchem obserwowali ten spektakularny moment.

REKLAMA

Więcej niezwykłych informacji o naszym Słońcu przeczytasz na Spider`s Web:

Ciemność w biały dzień

Około godziny 20:30 czasu polskiego Księżyc przesłonił tarczę Słońca, pogrążając w ciemnościach wąski, około 100 km pas terenu. W niektórych miejscach faza całkowitego zaćmienia trwała nawet 4,5 minuty. Na niebie można było wtedy zobaczyć koronę słoneczną - zwykle niewidoczną gołym okiem - a także inne zjawiska astronomiczne, takie jak protuberancje i rozbłyski.

Całkowite zaćmienie słońca przetoczyło się nad Amerykę Północną, na chwilę zasłaniając Słońce i pogrążając w ciemności częśc kontynentu. Zdjęcia tego rzadkiego wydarzenia wykonały satelity geostacjonarne krążące wokół Ziemi w odległości 36 000 km. Fot. ESA 

Technologia w służbie astronomii

W obserwacji zaćmienia pomogły nowoczesne technologie. NASA udostępniła transmisję na żywo z lotu samolotu, który podążał za cieniem Księżyca. Dzięki temu internauci z całego świata mogli podziwiać to niezwykłe zjawisko, nawet jeśli nie znajdowali się na ścieżce całkowitości.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej  mogła oglądać cień Słońca na Ziemi z wysokości 400 km. Na zdjęciu umbra nad północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Fot. NASA

Unikatowe doświadczenie

Dla wielu osób obserwacja zaćmienia Słońca była niezapomnianym przeżyciem. Opisywali oni uczucie euforii, zdziwienia i zachwytu. Niektórzy twierdzili, że było to najbardziej poruszające wydarzenie, jakie kiedykolwiek widzieli.

Widok na zaćmienia Słońca z satelity Starlink na orbicie.

Niezwykłe widoki z kosmosu

Z pewnością jedno z najlepszych miejsc do oglądania efektów zaćmienia znajdowało się na orbicie naszej planety. Astronauci wprawdzie nie widzieli samego zaćmienia, ale mogli oglądać cień Księżyca na Ziemi. Piękne zdjęcia udostępnili m.in. naukowcy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Na zdjęciu niżej widać jak cień Księżyca, czyli umbra, pokrywa część Kanady i Stanów Zjednoczonych. Stacja kosmiczna znajduje się na wysokości 450 km nad Ziemią.

Proza życia na Ziemi

REKLAMA

Tymczasem na Ziemi zaćmienie Słońca zastało ludzi w różnych sytuacjach. Jednym ze zdjęć, które zrobiły na mnie największe wrażenie, jest to z granicy USA z Meksykiem. Widzimy na nim nielegalnych imigrantów złapanych i już w kajdankach, którzy obserwują zjawisko na niebie wspólnie ze strażnikiem. Zdjęcie zobaczycie niżej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA