REKLAMA

Sonda Juno przysłała wyjątkowe zdjęcie. Oto Wielka Czerwona Plama z innej perspektywy

Wielka Czerwona Plama uchwycona przez należącą do NASA sondę Juno jest dwukrotnie większa od Ziemi i istnieje od ponad 350 lat. Agencja pokazała jej najnowsze zdjęcie na Instagramie. Fotografia szturmem zdobyła serca internautów.

12.03.2024 16.03
Sonda Juno przysłała wyjątkowe zdjęcie. Oto Wielka Czerwona Plama z innej perspektywy
REKLAMA

Sonda NASA Juno przesłała na Ziemię oszałamiające zdjęcie Wielkiej Czerwonej Plamy Jowisza, największego burzowego wiru w Układzie Słonecznym. Zdjęcie, zrobione 25 lutego 2024 r., ukazuje gigantyczną burzę, która jest dwa razy większa od Ziemi. Sonda Juno uchwyciła Wielką Czerwoną Plamę Jowisza z odległości 13 917 km. Fotografię znajdziecie niżej w tekście.

REKLAMA

Więcej o fenomenach Układu Słonecznego przeczytasz na Spider`s Web:

Co to jest Wielka Czerwona Plama?

Wielka Czerwona Plama to gigantyczny antycyklon szalejący na Jowiszu od co najmniej 350 lat. Jest tak duży, że na jego powierzchni zmieściłoby się kilka planet. Plama obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wykonując jeden obrót w ciągu około 6 dni.

Dane sugerują, że od czasu pomiarów dokonanych przez sondę kosmiczną Voyager w 1979 r. burza maleje, a jej wysokość zmniejszyła się o jedną ósmą, a szerokość o co najmniej jedną trzecią. Wielka Czerwona Plama jest jednak wciąż dwa razy większa od Ziemi, a ostatnie badania przeprowadzone przez Juno wskazują, że burza zanurza się na głębokość około 300 km pod chmurami planety. Ponieważ na Jowiszu nie ma stałego podłoża, które mogłoby osłabić burze, w Wielkiej Czerwonej Plamie wiatry osiągają maksymalną prędkość około 643 km/h.⁣ ⁣

Nowe spojrzenie na kosmicznego giganta

Sonda Juno, która bada Jowisza od 2016 r., dostarcza nam coraz więcej informacji o tej fascynującej planecie. Zdjęcie Wielkiej Czerwonej Plamy, zrobione 25 lutego 2024 r., jest wyjątkowe, ponieważ pokazuje ją z zupełnie nowej perspektywy.

Wielka Czerwona Plama na nowym zdjęciu przesłanym przez sondę Juno. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Bjorn Jonsson⁣

Juno to prawdziwy technologiczny cud. Sonda jest wyposażona w szereg kamer i instrumentów badawczych, które pozwalają jej na szczegółowe badanie Jowisza. Na pokładzie Juno znajduje się m.in. kamera JunoCam, która wykonała zdjęcie Wielkiej Czerwonej Plamy.

REKLAMA

Dzięki badaniom Juno, naukowcy dowiadują się coraz więcej o Wielkiej Czerwonej Plamie. Okazuje się, że burza jest o wiele bardziej skomplikowana, niż wcześniej sądzono. Naukowcy odkryli m.in., że Wielka Czerwona Plama ma strukturę wielowarstwową i stale się zmienia.

Wielka Czerwona Plama to nie tylko spektakularny widok. To także klucz do zrozumienia mechanizmów rządzących atmosferą Jowisza, a tym samym – całego Układu Słonecznego. Burza ta jest żywym laboratorium, w którym można obserwować zjawiska atmosferyczne na skalę, która jest niemożliwa do zaobserwowania na Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA