REKLAMA

Microsoft ujawnił sprzedaż Xbox Series. Porównanie z PS5 wypada boleśnie

Microsoft przestał raportować sprzedaż konsol, zamiast tego podając liczbę aktywnych użytkowników. Kreatywna księgowość maskowała popyt mniejszy niż na platformy konkurencji, ale podczas pokazu ID@Xbox opublikowano wrażliwe dane.

30.06.2023 14.39
Microsoft ujawnił sprzedaż Xbox Series. Porównanie z PS5 wypada boleśnie
REKLAMA

Niedługo po fatalnej premierze Xboksa One Microsoft przestał raportować sprzedaż swoich konsol. Firma postawiła na kreatywną księgowość, podając zamiast tego łączną liczbę aktywnych kont graczy w ekosystemie Xbox, wliczając w to platformy minionej generacji, komputery osobiste, a nawet smartfony.

REKLAMA

W ten sposób Microsoft maskuje to, jak odjeżdża mu konkurencja w postaci Sony oraz Nintendo, utrudniając zestawienie wyników przez pryzmat liczby sprzedanych konsol. Od wielu lat gracze otrzymują wyłącznie estymowane wyniki sprzedaży platform Xbox. Dlatego społeczność graczy została zaskoczona, gdy podczas imprezy BIG Festival na ekranie pojawiła się dokładna liczba sprzedanych konsol Xbox Series.

Podczas prezentacji ID@Xbox w Brazylii pokazano łączną sprzedaż konsol Xbox Series: ponad 21 milionów.

źródło: Reddit

Informacja została wyświetlona podczas pokazu ID@Xbox na imprezie BIG Festival w Brazylii. ID@Xbox to struktura Microsoftu odpowiedzialna za relacje z twórcami gier niezależnych, oferująca pomoc w finansowaniu oraz wydawaniu tak zwanych indyków. Zespół ID@Xbox działa od 10 lat i pomógł wydać ponad 3000 niezależnych produkcji.

Z tego powodu mamy pewność, że dane zaprezentowane podczas imprezy BIG Festival nie są estymacjami strony trzeciej. Mówimy o liczbach bezpośrednio od Microsoftu, które dotychczas były ukrywane przed opinią publiczną. Dlaczego teraz jest inaczej? Wciąż nie wiemy.

Warto porównać te 21 milionów Xboksów Series z wynikiem konsol PlayStation 5.

Jak 21 milionów sprzedanych konsol Xbox Series wypada na tle konkurencji? Dosyć blado. Najnowsze szacunki mówią o ponad 41 milionach sprzedanych konsol PlayStation 5. Zestawiając to z wynikiem Microsoftu, Sony ma znaczną przewagę, ale nie jest to kilkukrotnie wyższa sprzedaż. Na jednego kupionego Xboksa Series przypada 1,9 konsoli PlayStation 5.

REKLAMA

Zaokrąglając wyniki, można stwierdzić, że PlayStation 5 sprzedaje się dwukrotnie lepiej niż Xbox Series. Przepaść jest więc duża, ale Microsoft miał już do czynienia z gorszymi dysproporcjami. W minionej generacji sprzętu konsole Xbox One sprzedały się w 58 milionach egzemplarzy, z kolei PS4 znalazł ponad 120 milionów nabywców. Na jednego Xboksa One przypadało więc 2,1 PlayStation 4.

Te 21 milionów sprzedanych konsol Xbox Series to tyle, ile nabywców znalazła konsola Nintendo GameCube przez cały cykl życia. To również więcej niż łączna sprzedaż PlayStation Vity czy Nintendo Wii U. Trudno więc uznać wynik Microsoftu za porażkę. Na pokonanie Sony raczej nie ma co liczyć, ale marka Xbox pozostaje istotną siłą konsolowego rynku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA